Praha - Pondělní ráno bylo opět rekordně mrazivé, minima byla pokořena na 25 stanicích měřících déle než 30 let.
Nejnižší teploty ráno naměřila soukromá šumavská meteorologická stanice Perla u Jezerní slati, a to minus 8,8 stupně.
Mrazivo bylo na šumavské Rokytské slati, minus 8,7 stupně Celsia. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
"Teploty se pohybovaly mezi plus čtyřmi stupni Celsia až minus čtyřmi stupni Celsia," uvedla Milena Ferebauerová z ČHMÚ.
Nejchladněji bylo na Šumavě, Březník hlásil minus 8,1 stupně Celsia, Horská Kvilda minus 7,8 stupně, Volary 6,7 stupně pod nulou a Hliniště minus 6,5 stupně. Pět stupňů pod nulu klesla rtuť také v Adršpachu.
Mrzlo i v Plzni a na Vysočině
Rekordní teplotě z šumavských slatí se v pondělí přiblížil i přízemní mráz v Plzni - Bolevci. U země tam ráno meteorologové naměřili minus 8,1 stupně. "Ve dvoumetrové výšce, v níž se standardně teploty měří, bylo ráno v Bolevci minus 2,6 stupně," řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky ČHMÚ.
Přízemní teploty meteorologové podle něj sledují například kvůli zemědělcům. Regionální teplotní rekord pro dnešní den je v Plzeňském kraji minus 3,1 stupně. Tuto hodnotu naměřili meteorologové shodně v roce 1938 v Klatovech a v roce 1980 v Plzni - Bolevci.
S teplotami nižšími než minus dva stupně byly překonány rekordy pro dnešní den třeba v Novém Rychnově a Černovicích na Vysočině, jihočeském Vimperku a Byňově a v Konstantinových Lázních. Na rekordních minus 1,7 stupně klesla rtuť i v Českém Krumlově Přísečné, v Průhonicích bylo minus 1,6 a ve Strážnici minus 1,3 stupně.
Od středy by se mělo oteplovat
Velmi chladné ráno přitom meteorologové zaznamenali už v noci na neděli. K nule mohou noční teploty klesat ještě v noci na úterý, poté se ale výrazně oteplí.
Noční teploty by se pak do konce týdne mohly pohybovat mezi šesti až deseti stupni, přes den může být 16 až 20 stupňů. Počasí bude proměnlivé, polojasnou oblohu budou střídat přeháňky a bouřky.