Česká republika - Teplotní rekordy pro 23. prosinec dnes padly na 41 stanicích z celkem 138, které měří alespoň 30 let.
Nejtepleji bylo na jižní Moravě. V Pohořelicích na Brněnsku naměřili 13,1 stupně Celsia. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V příštích dnech by se ale mělo výrazně ochladit.
Teplota na většina území České republiky se dnes pohybovala mezi sedmi až jedenácti stupni. Ojediněle ale vystoupala až ke třináctistupňové hranici. Kromě Pohořelic to bylo třeba v Dyjákovicích na Znojemsku, kde zaznamenali 12,8 stupně Celsia.
Podle ČHMÚ se ochladí v noci ze středy na čtvrtek. Teploty během dvou dní klesnou zhruba o sedm stupňů Celsia a na Štěpána už by se denní průměr měl pohybovat okolo jednoho stupně Celsia pod nulou.
Teploty nad 12 stupňů Celsia zaznamenali meteorologové v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku, v Brně nebo v Lednici na Břeclavsku. Na většině míst byly pokořeny rekordy z 23. prosince 1989, který byl také mimořádně teplý. V nadcházejících dnech očekávají meteorologové v regionu mírné ochlazení.
V Kroměříži meteorologové naměřili 12,6 stupně Celsia, ve Starém Městě rovných 11 stupňů, řekla Petričáková.
Na obou místech neodolaly rekordy z roku 2010, kdy bylo v Kroměříži naměřeno 10,2 a ve Starém Městě 10,9 stupně Celsia. V sousedním Olomouckém kraji se nejvyšší teploty pro tento den budou přepisovat v Bělotíně na Přerovsku i v Jeseníku.
Padl 47letý rekord
V Českých Budějovicích padl 47 let starý teplotní rekord. Meteorologové naměřili v krajském městě 11,9 stupně Celsia. Rekordy zaznamenali i na jiných jihočeských stanicích, řekla Markéta Augustinová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
Dosavadní teplotní rekord v Českých Budějovicích pro 23. prosinec byl z roku 1967 a měl hodnotu 11,6 stupně Celsia. Historická maxima překonaly i jiné jihočeské stanice.
Například v Husinci bylo v úterý 11,5 stupně, v Třeboni 11,7 a v Jindřichově Hradci 9,5 stupně. Na všech třech místech to byly nové teplotní rekordy pro tento den.
Augustinová uvedla, že podobné počasí bude v regionu i na Štědrý den. "Až v noci ze středy na čtvrtek očekáváme s příchodem studené fronty výraznější ochlazení," uvedla. Dodala, že teploty klesnou i pod nulu, ale sníh prý bude padat jen minimálně. Chladnější počasí by pak mělo vydržet až do Silvestra.
Na Bruntálsku naměřili 12,4 °C
Teplotní rekordy padaly i v Krnově na Bruntálsku a v Karviné. V Osoblaze na Bruntálsku bylo 12,4 stupně Celsia. V Krnově, kde stanice měří 68 let, bylo naměřeno 10,4 stupně Celsia. Padl tak 35 let starý teplotní rekord z roku 1979, který měl hodnotu 9,5 stupně Celsia. Rekord hlásí i stanice v Karviné, která měří 23 let. Dosud nejvyšší teplota pro 23. prosince tam byla naměřena v roce 1989, a to deset stupňů Celsia. Dnes se teploměr vyšplhal ještě o 0,1 stupně výše, a nový rekord je tak 10,1 stupně.
Rekordy byly překonány také na 11 měřicích stanicích na Vysočině. Nejvíc naměřili meteorologové v Dukovanech na Třebíčsku, a to 10,7 stupně Celsia. Byl tím překonán dosavadní rekord z roku 1989, kdy tam bylo devět stupňů. Jen o desetinu stupně méně než v Dukovanech dnes meteorologové naměřili v Moravských Budějovicích.
Přes deset stupňů Celsia dnes bylo také v Sedleci na Třebíčsku a Velkém Meziříčí na Žďársku, kde teploty dosáhly 10,1 stupně. Teplotní rekordy byly překonány také na měřicích stanicích v Kostelní Myslové na Jihlavsku, v Havlíčkově Brodě a Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, v Černovicích, Počátkách a Novém Rychnově na Pelhřimovsku a Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku.
I v Ústeckém kraji zaznamenali meteorologové na pěti stanicích dlouhodobé teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Ústí nad Labem - Vaňově, kde meteorologové naměřili 11,8 stupně Celsia, což je o 1,2 stupně více než v roce 1967. V Děčíně se rtuť teploměru vyšplhala na 11,7 stupně, o půl stupně výš než v dosud rekordním roce 1971. Historické maximum naměřili také v Kopistech, kde bylo 10,8 stupně, o 0,2 stupně více než v roce 1980. Ve Varnsdorfu dosáhla teplota 9,8 stupně, byla tak o 0,4 vyšší než v roce 1967. V Ústí nad Labem - Kočkově naměřili 9,7 stupně, o 1,2 stupně více než v roce 1980.