OPEC

Nabídka ropy vzrostla na 95,6 milionu barelů denně. Hrozí cenová válka, varuje agentura

Nabídka ropy ve světě se v červnu zvýšila o 1,1 milionu na 95,6 milionu barelů denně. Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, totiž zmírnila těžební omezení zavedená kvůli dopadům pandemie na poptávku. Více těží i země, které nejsou členy tohoto uskupení. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Varovala ale také před rizikem cenové války.

Skupina OPEC+ jedná o dalším postupu v těžební politice, její členové se ale nemohou dohodnout, jak rychle omezení odbourávat. To může podle agentury vyústit až v cenovou válku, a to v době, kdy postupující očkování a návrat k normálnímu životu jako před pandemií přispívají k růstu poptávky po palivech.

"Nad trhem visí pravděpodobnost bitvy o podíl na trhu, i když jen vzdálená," uvedla agentura, která sídlí v Paříži a která působí jako poradce zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v otázkách energetiky. "Stejně tak možnost, že vysoké ceny pohonných hmot vyvolají inflaci a zadusí křehké zotavování ekonomiky," dodala.

Zdroj: ČTK

Ekvádor k 1. lednu příštího roku opustí OPEC, chce těžit víc ropy

Ekvádor k 1. lednu příštího roku opustí Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Oznámilo to ekvádorské ministerstvo energetiky. Země chce zvýšit těžbu ropy, aby získala nové příjmy. Už v minulosti často nedodržovala kvóty stanovené tímto těžařským kartelem, informovala dnes agentura Reuters. 

Podle vyjádření ministerstva bude Ekvádor i nadále spolupracovat na stabilizaci světového trhu s ropou. OPEC má v současnosti 14 členů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat