Sešli se a vymysleli, jak držet svět pod krkem. OPEC už 60 let vydělává na krizích

Sešli se a vymysleli, jak držet svět pod krkem. OPEC už 60 let vydělává na krizích
Na území členských států OPEC se nachází 79,4 procenta zjištěných světových zásob ropy. Na světové těžbě ropy se podílejí z 44 procent.
Embargo vytvořilo tlak na růst cenové hladiny v bohatých zemích světa a zpomalilo jejich ekonomický růst. V USA se v roce 1973 motoristé potýkali s nedostatkem paliv. Řada čerpacích stanic musela zavřít. Na některých dálnicích prakticky nebylo kde natankovat.
V roce 1973 byl svět na ropě pod vládou OPEC značně závislý. Průmyslově vyspělé státy se tak postupně začaly přeorientovávat na úsporná energetická opatření a na rozvoj těžby ropy v nových oblastech mimo OPEC. Tím dočasně snížily vliv kartelu.
Za dobu fungování kartelu se jeho členské země vzájemně vojensky střetly hned dvakrát. Válka v letech 1980 až 1988 proti sobě postavila Irák s Íránem.
Foto: OPEC
Ekonomika Dan Poláček Ekonomika, Dan Poláček
15. 9. 2020 14:43
Ovládá 80 procent celosvětových ropných zásob, na světové těžbě ropy se podílí ze 44 procent. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) slaví 60. výročí své existence, byla založena 14. září 1960 na konferenci v Bagdádu. Podívejte se na největší milníky seskupení, které celá desetiletí ovlivňuje cenu černého zlata ve světě.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy