Sešli se a vymysleli, jak držet svět pod krkem. OPEC už 60 let vydělává na krizích

Sešli se a vymysleli, jak držet svět pod krkem. OPEC už 60 let vydělává na krizích
Na území členských států OPEC se nachází 79,4 procenta zjištěných světových zásob ropy. Na světové těžbě ropy se podílejí z 44 procent.
Embargo vytvořilo tlak na růst cenové hladiny v bohatých zemích světa a zpomalilo jejich ekonomický růst. V USA se v roce 1973 motoristé potýkali s nedostatkem paliv. Řada čerpacích stanic musela zavřít. Na některých dálnicích prakticky nebylo kde natankovat.
V roce 1973 byl svět na ropě pod vládou OPEC značně závislý. Průmyslově vyspělé státy se tak postupně začaly přeorientovávat na úsporná energetická opatření a na rozvoj těžby ropy v nových oblastech mimo OPEC. Tím dočasně snížily vliv kartelu.
Za dobu fungování kartelu se jeho členské země vzájemně vojensky střetly hned dvakrát. Válka v letech 1980 až 1988 proti sobě postavila Irák s Íránem.
Foto: OPEC
Ekonomika Dan Poláček Ekonomika, Dan Poláček
15. 9. 2020 14:43
Ovládá 80 procent celosvětových ropných zásob, na světové těžbě ropy se podílí ze 44 procent. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) slaví 60. výročí své existence, byla založena 14. září 1960 na konferenci v Bagdádu. Podívejte se na největší milníky seskupení, které celá desetiletí ovlivňuje cenu černého zlata ve světě.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Poslanci odmítli povinné zálohování plastových lahví, proti byl i ministr životního prostředí

Zálohování plastových lahví bude nadále dobrovolné. Sněmovna v pátek odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví od roku 2025 novelou zákona o obalech. Předloha, kterou ještě projedná Senát, v návaznosti na unijní předpisy upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.

Povinné zálohování PET lahví navrhli lidovečtí poslanci. Podle nich se mělo týkat plastových lahví do objemu tří litrů. Záloha měla činit tři koruny, jako je tomu nyní u části skleněných lahví. Podle kritiků by v případě přijetí změny musel stát nahrazovat zmařené investice do linek na zpracování PET lahví.

Mezi odpůrce povinného zálohování patřil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Současný systém sběru plastových obalů je podle ministra funkční a díky němu země evropské cíle plní. Brabcovo ministerstvo chce ekonomicky zvýhodnit způsoby balení, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, tedy budou lépe využitelné nebo budou mít delší životnost. Mezi tyto výrobky by podle ministra mohla patřit průhledná PET lahev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy