Sešli se a vymysleli, jak držet svět pod krkem. OPEC už 60 let vydělává na krizích

Sešli se a vymysleli, jak držet svět pod krkem. OPEC už 60 let vydělává na krizích
Na území členských států OPEC se nachází 79,4 procenta zjištěných světových zásob ropy. Na světové těžbě ropy se podílejí z 44 procent.
Embargo vytvořilo tlak na růst cenové hladiny v bohatých zemích světa a zpomalilo jejich ekonomický růst. V USA se v roce 1973 motoristé potýkali s nedostatkem paliv. Řada čerpacích stanic musela zavřít. Na některých dálnicích prakticky nebylo kde natankovat.
V roce 1973 byl svět na ropě pod vládou OPEC značně závislý. Průmyslově vyspělé státy se tak postupně začaly přeorientovávat na úsporná energetická opatření a na rozvoj těžby ropy v nových oblastech mimo OPEC. Tím dočasně snížily vliv kartelu.
Za dobu fungování kartelu se jeho členské země vzájemně vojensky střetly hned dvakrát. Válka v letech 1980 až 1988 proti sobě postavila Irák s Íránem.
Foto: OPEC
Ovládá 80 procent celosvětových ropných zásob, na světové těžbě ropy se podílí ze 44 procent. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) slaví 60. výročí své existence, byla založena 14. září 1960 na konferenci v Bagdádu. Podívejte se na největší milníky seskupení, které celá desetiletí ovlivňuje cenu černého zlata ve světě.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy