Vyšetřování Čapího hnízda bylo nezávislé, uvedl šéf OLAF. Není to pravda, vzkázal Babiš

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 6. 2018 13:10
OLAF v České republice loni vyšetřoval celkem čtyři kauzy. Uzavřel případ Čapího hnízda a zneužití peněz z Evropského zemědělského záručního fondu.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Brusel - Ředitel Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) odmítl slova českého premiéra Andreje Babiše, že instituce v případě vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nebyla nezávislá. Nicholas Ilett také dodal, že vyšetřování nebylo nijak zpolitizované.

"Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném," řekl Ilett na tiskové konferenci k výroční zprávě OLAF za uplynulý rok.

Premiér Babiš nicméně ve středu zopakoval, že na svých slovech trvá a že podle něj OLAF není nezávislý. "Na svém vyjádření trvám a nemám na tom co měnit. OLAF měl v minulosti své korupční aféry," prohlásil předseda české vlády. Dodal, že se prokázalo, že činnost úřadu byla zpolitizovaná.

V lednu Babiš řekl, že vyšetřování, které vede OLAF kvůli dotačnímu podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo, je podle něj zpolitizované jak v Česku, tak v Bruselu.

OLAF také ve středu zveřejnil statistiky za loňský rok. V celé Evropské unii uzavřel 197 případů vyšetřování a nově otevřel 215 kauz.

V České republice vyšetřoval čtyři kauzy a dvě uzavřel s vydáním doporučení. Jednou je případ Čapího hnízda, druhou zneužití peněz z Evropského zemědělského záručního fondu, kde OLAF doporučil získat zpět dotaci 5,5 milionu eur (téměř 141 milionů korun) a státnímu zastupitelství zahájit trestní řízení.

Šéf OLAF připomněl, že Babiše jako soukromou osobu jeho úřad nikdy nevyšetřoval. "Řešili jsme dotace související s určitou firmou," uvedl. Dotčené společnosti podle Iletta mají právo se v případě pochybností obrátit na soudy jak v České republice, tak i na unijní soud v Lucembursku. "Pokud skutečně mají důvod, ať to udělají. Uvidíme, jak soud rozhodne," řekl.

Loni OLAF zaznamenal rekordní celkovou sumu, kterou by na základě vyšetřování měly úřady vymáhat zpět. Kvůli velkému celnímu a daňovému podvodu souvisejícímu s dovozem čínského textilu a obuvi hlavně do Británie přesahuje suma tři miliardy eur (téměř 77 miliard korun).

Podvody s dovozem textilu trvaly od roku 2013 a jejich základ byl velmi prostý, řekl Ernesto Bianchi z OLAF. Dovozci velkého množství obvyklého levného zboží, jako jsou džíny či boty, trvale podhodnocovali jeho cenu a "zkoušeli štěstí" s úřady na různých místech v EU.

Pokud se setkali s laxním přístupem, výrazně zvýšili rozsah importu. V roce 2012 se věc dotkla také České republiky a Slovenska, postupně se podvodníci soustředili právě na Británii.

Podle Bianchiho dosáhly ztráty na celních poplatcích asi 2,2 miliardy eur (56,4 miliardy korun), ztrátu na nezaplacené dani z přidané hodnoty (DPH) přitom odhadl až na dvojnásobek.

Pokud by byla textilní kauza odečtena, budou doporučení úřadu OLAF odpovídat dlouhodobému trendu. Loni bylo vydáno 309 doporučení na zpětné získání prostředků v celkové výši několika stovek milionů eur, upozornil úřadující šéf Ilett.

Úřad OLAF vyšetřuje podvody s finančními prostředky Evropské unie, tedy zneužívání evropských peněz, daňové úniky či neplacení cel a jiných dávek, které se mají stát součástí evropského rozpočtu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy