Babišova slova a realita. Přehled sporných výroků, kterými se premiér hájil v kauze Čapí hnízdo

Lukáš Prchal Tomáš Pergler, Lukáš Prchal
16. 1. 2018 11:23
Premiér Andrej Babiš se v úterý ráno ohradil proti podezření, že se měl podílet na podvodu při sjednávání dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Jeho emotivní projev, v němž mimo jiné kritizoval zpravodajství médií o zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), obsahoval vícero nepřesných, nebo dokonce nepravdivých informací. Přinášíme výčet jednotlivých výroků s komentářem.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek
  • "Komplot zorganizovala mafie, která tady kradla miliardy."

Policie se začala zabývat udělením dotace pro Farmu Čapí hnízdo na základě podnětu počítačového experta Tomáše Kaplera. Na vyšetřování dohlíží státní zastupitelství. Za vyšetřovatele se postavili jeho nadřízení. Po oznámení od neznámého zdroje se případem začal zabývat také OLAF.

  • "Tady se vytvořila nějaká atmosféra, že tato kauza má nějakou souvislost s hlasováním o důvěře vládě. Je to samozřejmě nesmysl."

Kauza Čapí hnízdo úzce souvisí s podporou Babiše a jeho vlády. Od vítězství hnutí ANO v říjnových sněmovních volbách jeho šéf nebyl schopen nalézt partnery pro většinovou vládu, a to právě kvůli policejnímu obvinění v kauze Čapí hnízdo. Ostatní strany trvají na tom, že vládu by neměl vést trestně stíhaný člověk.

  • "Kdybych nebyl v politice, tak byste o Čapím hnízdě nikdy neslyšeli"

Média informovala o dotaci pro farmu už několik let předtím, než Babiš založil ANO a vstoupil do politiky (v roce 2011). Například časopis Týden psal o podpoře projektu z fondů EU již 29. září 2008, týdeník Respekt 18. května 2009. Propojenost Agrofertu a Čapího hnízda podrobně rozebíral týdeník Ekonom ve vydání 9. září 2010.

  • "My jsme nabízeli předsedu mandátního a imunitního výboru. Nikdo to nechtěl"

Při rozhodování o obsazení předsedů sněmovních výborů po volbách se ANO spojilo s KSČM a SPD. Předsedou mandátového výboru sněmovny se v listopadu stal komunista Stanislav Grospič, který byl zvolen většinou jedenácti hlasů. O vedení se neúspěšně ucházel také Petr Gazdík za Starosty a nezávislé, jenž získal sedm hlasů.

  • "OLAF nepíše, že je nějaký podvod, protože žádný nebyl."

Zpráva OLAF na několika místech výslovně píše o podezření z dotačního podvodu v souvislosti s žádostí a přidělením evropských peněz pro Čapí hnízdo. Dokonce českou justici upozorňuje na příslušné paragrafy nyní platného trestního zákoníku. Například zde: "Tato porušení legislativy mohou zakládat podstatu pro soudní řízení na základě příslušných opatření českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie." Nutno dodat, že OLAF nevede trestní řízení, to spadá pod českou policii.

  • "My nejsme dotčené osoby, nás se ta zpráva vůbec netýká. Ani mě, ani Faltýnka. Dotčené osoby jsou jenom dvě z těch jedenácti trestně stíhaných."

Takzvanými dotčenými osobami z pohledu OLAF jsou dva bývalí manažeři Čapího hnízda, kteří bezprostředně zařizovali žádost o dotaci. Třetí dotčenou osobou je však společnost Imoba, právní nástupkyně farmy. Ta patřila v dotčeném období Agrofertu, který do loňska vlastnil přímo Babiš (nyní Imoba spadá pod společnost SynBiol, kterou Babiš spolu s Agrofertem převedl pod svěřenské fondy). Nynější premiér je navíc ve zprávě mnohokrát zmiňován. Vystupuje z ní jako osoba, která podepisuje klíčové dokumenty a vystupuje jako hybatel celého projektu.

  • "Když paní senátorka Dernerová v roce 2009 oficiálně psala na OLAF, že v Krajské zdravotní někdo pravděpodobně prodražil přístroje o 200 milionů, a potom, když se v roce 2012 ptala OLAF, kdy už konečně začne vyšetřovat, nebyla žádná odpověď."

Kauzu Krajská zdravotní vyšetřovaly české úřady, společnost musela vrátit zhruba 88 milionů korun, její manažeři byli obžalováni. OLAF na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že na vyšetřování Krajské zdravotní dohlížel a nechal rozhodnout české orgány. "Vzhledem k tomu, že národní orgány u daných projektů provedly kontroly a korektivní opatření, OLAF v září 2013 ukončil svou koordinační činnost v této záležitosti. Role OLAF v tomto společném případě následně skončila a případ byl v rámci OLAF uzavřen," řekla redakci mluvčí OLAF Sandra Juncu.

  • "OLAF ve svém závěru kritizuje především někdejší právní prostředí v České republice, anonymní akcie na majitele."

Anonymní akcie nejsou pro OLAF hlavní téma vyšetřování. Zpráva je rozebírá právě kvůli tomu, že neumožnily prokázat nezávislý vztah mezi Čapím hnízdem a Agrofertem, což byla podmínka pro udělení dotace. "Anonymní vlastnictví společnosti, která byla příjemcem, neumožňovalo průběžné sledování a kontrolu oprávněnosti příjemce k podpoře pro SME (malé a střední podniky - pozn. red.) během realizace projektu, což odporuje obecnému principu transparentnosti, který se uplatňuje při užívání finančních zdrojů EU," uvedl OLAF.

  • "ROP perfektně věděl, že Agrofert je strategický akcionář a ručí za úvěr. To věděl."

Podle závěrů OLAF zástupci Čapího hnízda v dokumentech k žádosti nedodaly informaci, že garantem půjček od banky HSBC pro farmu je právě Agrofert. Bylo to jedno z pochybení, na které OLAF důrazně upozornil.

Vážení čtenáři, v textu jsme opravili údaj o autorovi trestního oznámení v prvním odstavci a údaj o vrácené částce společnosti Krajská zdravotní v sedmém odstavci. Za chyby se omlouváme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy