Babišova slova a realita. Přehled sporných výroků, kterými se premiér hájil v kauze Čapí hnízdo

Lukáš Prchal Tomáš Pergler, Lukáš Prchal
16. 1. 2018 11:23
Premiér Andrej Babiš se v úterý ráno ohradil proti podezření, že se měl podílet na podvodu při sjednávání dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Jeho emotivní projev, v němž mimo jiné kritizoval zpravodajství médií o zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), obsahoval vícero nepřesných, nebo dokonce nepravdivých informací. Přinášíme výčet jednotlivých výroků s komentářem.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek
  • "Komplot zorganizovala mafie, která tady kradla miliardy."

Policie se začala zabývat udělením dotace pro Farmu Čapí hnízdo na základě podnětu počítačového experta Tomáše Kaplera. Na vyšetřování dohlíží státní zastupitelství. Za vyšetřovatele se postavili jeho nadřízení. Po oznámení od neznámého zdroje se případem začal zabývat také OLAF.

  • "Tady se vytvořila nějaká atmosféra, že tato kauza má nějakou souvislost s hlasováním o důvěře vládě. Je to samozřejmě nesmysl."

Kauza Čapí hnízdo úzce souvisí s podporou Babiše a jeho vlády. Od vítězství hnutí ANO v říjnových sněmovních volbách jeho šéf nebyl schopen nalézt partnery pro většinovou vládu, a to právě kvůli policejnímu obvinění v kauze Čapí hnízdo. Ostatní strany trvají na tom, že vládu by neměl vést trestně stíhaný člověk.

  • "Kdybych nebyl v politice, tak byste o Čapím hnízdě nikdy neslyšeli"

Média informovala o dotaci pro farmu už několik let předtím, než Babiš založil ANO a vstoupil do politiky (v roce 2011). Například časopis Týden psal o podpoře projektu z fondů EU již 29. září 2008, týdeník Respekt 18. května 2009. Propojenost Agrofertu a Čapího hnízda podrobně rozebíral týdeník Ekonom ve vydání 9. září 2010.

  • "My jsme nabízeli předsedu mandátního a imunitního výboru. Nikdo to nechtěl"

Při rozhodování o obsazení předsedů sněmovních výborů po volbách se ANO spojilo s KSČM a SPD. Předsedou mandátového výboru sněmovny se v listopadu stal komunista Stanislav Grospič, který byl zvolen většinou jedenácti hlasů. O vedení se neúspěšně ucházel také Petr Gazdík za Starosty a nezávislé, jenž získal sedm hlasů.

  • "OLAF nepíše, že je nějaký podvod, protože žádný nebyl."

Zpráva OLAF na několika místech výslovně píše o podezření z dotačního podvodu v souvislosti s žádostí a přidělením evropských peněz pro Čapí hnízdo. Dokonce českou justici upozorňuje na příslušné paragrafy nyní platného trestního zákoníku. Například zde: "Tato porušení legislativy mohou zakládat podstatu pro soudní řízení na základě příslušných opatření českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie." Nutno dodat, že OLAF nevede trestní řízení, to spadá pod českou policii.

  • "My nejsme dotčené osoby, nás se ta zpráva vůbec netýká. Ani mě, ani Faltýnka. Dotčené osoby jsou jenom dvě z těch jedenácti trestně stíhaných."

Takzvanými dotčenými osobami z pohledu OLAF jsou dva bývalí manažeři Čapího hnízda, kteří bezprostředně zařizovali žádost o dotaci. Třetí dotčenou osobou je však společnost Imoba, právní nástupkyně farmy. Ta patřila v dotčeném období Agrofertu, který do loňska vlastnil přímo Babiš (nyní Imoba spadá pod společnost SynBiol, kterou Babiš spolu s Agrofertem převedl pod svěřenské fondy). Nynější premiér je navíc ve zprávě mnohokrát zmiňován. Vystupuje z ní jako osoba, která podepisuje klíčové dokumenty a vystupuje jako hybatel celého projektu.

  • "Když paní senátorka Dernerová v roce 2009 oficiálně psala na OLAF, že v Krajské zdravotní někdo pravděpodobně prodražil přístroje o 200 milionů, a potom, když se v roce 2012 ptala OLAF, kdy už konečně začne vyšetřovat, nebyla žádná odpověď."

Kauzu Krajská zdravotní vyšetřovaly české úřady, společnost musela vrátit zhruba 88 milionů korun, její manažeři byli obžalováni. OLAF na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že na vyšetřování Krajské zdravotní dohlížel a nechal rozhodnout české orgány. "Vzhledem k tomu, že národní orgány u daných projektů provedly kontroly a korektivní opatření, OLAF v září 2013 ukončil svou koordinační činnost v této záležitosti. Role OLAF v tomto společném případě následně skončila a případ byl v rámci OLAF uzavřen," řekla redakci mluvčí OLAF Sandra Juncu.

  • "OLAF ve svém závěru kritizuje především někdejší právní prostředí v České republice, anonymní akcie na majitele."

Anonymní akcie nejsou pro OLAF hlavní téma vyšetřování. Zpráva je rozebírá právě kvůli tomu, že neumožnily prokázat nezávislý vztah mezi Čapím hnízdem a Agrofertem, což byla podmínka pro udělení dotace. "Anonymní vlastnictví společnosti, která byla příjemcem, neumožňovalo průběžné sledování a kontrolu oprávněnosti příjemce k podpoře pro SME (malé a střední podniky - pozn. red.) během realizace projektu, což odporuje obecnému principu transparentnosti, který se uplatňuje při užívání finančních zdrojů EU," uvedl OLAF.

  • "ROP perfektně věděl, že Agrofert je strategický akcionář a ručí za úvěr. To věděl."

Podle závěrů OLAF zástupci Čapího hnízda v dokumentech k žádosti nedodaly informaci, že garantem půjček od banky HSBC pro farmu je právě Agrofert. Bylo to jedno z pochybení, na které OLAF důrazně upozornil.

Vážení čtenáři, v textu jsme opravili údaj o autorovi trestního oznámení v prvním odstavci a údaj o vrácené částce společnosti Krajská zdravotní v sedmém odstavci. Za chyby se omlouváme.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy