Úředníci prověří smlouvu s Čapím hnízdem. Pokud ji farma porušila, budou chtít vrátit peníze

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
16. 1. 2018 11:01
ROP Střední Čechy zahájil řízení, aby zjistil, zda byla v případě Čapího hnízda porušena smlouva či dotační výzva. Pokud se to prokáže, bude po farmě požadovat vrácení peněz.
Farma Čapí hnízdo.
Farma Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nově se zvýšila možnost, že společnost farma Čapí hnízdo bude muset vracet dotaci 50 milionů korun, kterou od EU a Česka dostala na výstavbu areálu.

Ředitel Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP) Karel Munia by chtěl zahájit daňové řízení. "V rámci řízení budeme posuzovat, jestli došlo k porušení smlouvy, případně výzvy," konstatoval Munia. Na otázku, co ROP po řízení očekává, ředitel odpověděl: "Pokud došlo k porušení smlouvy, případně výzvy, tak navrácení dotace. Nemohu ale předjímat, jak řízení dopadne." 

Případ Čapí hnízdo vyšetřuje policie, která má podezření, že v něm došlo k dotačnímu podvodu. V souvislosti s tím požaduje po sněmovně, aby vydala premiéra Andreje Babiše (ANO) a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. ROP dostal do rukou také zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který došel k obdobným závěrům jako policie. Středočeský úřad nyní čeká na oficiální překlad tohoto dokumentu z angličtiny do češtiny, pak se jej chystá analyzovat.

Podle Munii bude o zahájení daňového řízení jednat pracovní skupina, která se kvůli tomu do několika týdnů sejde. Nebude to tedy v rukou politiků, ale úředníků regionální rady ROP. "Řízení zahájíme co nejdříve," dodal Munia s tím, že budou postupovat standardně jako v jakémkoli jiném případu. 

Pracovní skupina bude podle Munii krom jiného řešit to, po kom má případně navrácení dotace žádat.

Současně v úterý dopoledne zasedá výbor regionální rady ROP. Jde o politický orgán vedený předsedkyní a současně středočeskou hejtmankou za ANO Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Většinu ve výboru však mají opoziční politici z ODS, hnutí Starostové a nezávislí nebo TOP 09. Ti nyní zvažují možnost, že ponechají projekt Čapí hnízdo zařazený mezi akcemi financovanými EU.

Evropská komise sice Českou republiku požádala, aby farmu z tohoto seznamu vyjmula, ale opoziční politici nechtějí vyhovět. "Pokud bychom to vyjmuli, dotace už nebude evropská, ale národní. Zároveň by to znamenalo, že je to pro Unii uzavřená záležitost. Proto chceme, aby se tím nadále zabývala Evropská komise," řekl člen výboru Jan Jakob (TOP 09). On a jeho kolegové z opozice doufají, že tam přimějí Evropskou komisi, aby jako oficiální instituce řekla, že Čapí hnízdo dostalo dotaci neprávem. 

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek se vyjádřili ke kauze Čapí hnízdo

Občané nejsou hloupí a vědí, že je to politická kauza, říká premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 11 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy