Foto: "Předseda Mao miluje děti." Unikátní sbírka plakátů oslavujících čínského vůdce

Propagandistické plakáty z Číny doby Mao Ce-tunga.
"Proměň Čínu v prosperující a mocnou, industrializovanou a socialistickou zemi pod vedením komunistické strany a předsedy Maa!"

Hlásaly plakáty v lednu 1954.
"Srdečně milujte předsedu Maa". Plakát odkazuje ke zvolení Mao Ce-tunga vůbec prvním prezidentem Čínské lidové republiky v září 1954. Na plakátu dál stojí: "Šíří se zpráva, že vůdce byl zvolen, ohlušující zvuk gongů a bubnů je slyšet v ulicích, kde lidé vysoko nad hlavou drží portrét vůdce a křičí 'Ať žije předseda Mao, dlouhý dlouhý život!'"
"Průmysl rodné země se vyvíjí skoky a výpady a děsí Anglii, která se třese strachy". V době takzvaného velkého skoku vpřed, který měl rapidně zlepšit průmysl a následně i ekonomiku, vznikly plakáty, které měly pro státní politiku nadchnout davy. Tento je z roku 1958.
"Studuj Sovětský svaz, aby ses zlepšil na světovou úroveň ve vědě". Koncem padesátých let vrcholily vesmírné závody mezi Sovětským svazem a Spojenými státy o technologickou převahu v kosmu. V roce 1958, kdy vznikl tento plakát, Čína vzhlížela k vesmírnému programu Sovětského svazu a právě se pokoušela i o svůj vlastní.
Foto: IISH / Stefan R. Landsberger / Private Collection
Jana Václavíková Jana Václavíková
10. 3. 2019 14:00
Kolem někdejšího vůdce komunistické Číny Mao Ce-tunga vytvořila propaganda obrovský kult osobnosti. Stavěla ho na takřka stejnou úroveň jako božstvo. Velkou roli v budování jeho jména sehrály plakáty. Ty se staly součástí velkých dějinných událostí jako například kulturní revoluce nebo období takzvaného velkého skoku vpřed. Nahlédněte do unikátní sbírky shromažďující tyto propagandistické plakáty.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy