Foto: "Předseda Mao miluje děti." Unikátní sbírka plakátů oslavujících čínského vůdce

Propagandistické plakáty z Číny doby Mao Ce-tunga.
"Proměň Čínu v prosperující a mocnou, industrializovanou a socialistickou zemi pod vedením komunistické strany a předsedy Maa!"

Hlásaly plakáty v lednu 1954.
"Srdečně milujte předsedu Maa". Plakát odkazuje ke zvolení Mao Ce-tunga vůbec prvním prezidentem Čínské lidové republiky v září 1954. Na plakátu dál stojí: "Šíří se zpráva, že vůdce byl zvolen, ohlušující zvuk gongů a bubnů je slyšet v ulicích, kde lidé vysoko nad hlavou drží portrét vůdce a křičí 'Ať žije předseda Mao, dlouhý dlouhý život!'"
"Průmysl rodné země se vyvíjí skoky a výpady a děsí Anglii, která se třese strachy". V době takzvaného velkého skoku vpřed, který měl rapidně zlepšit průmysl a následně i ekonomiku, vznikly plakáty, které měly pro státní politiku nadchnout davy. Tento je z roku 1958.
"Studuj Sovětský svaz, aby ses zlepšil na světovou úroveň ve vědě". Koncem padesátých let vrcholily vesmírné závody mezi Sovětským svazem a Spojenými státy o technologickou převahu v kosmu. V roce 1958, kdy vznikl tento plakát, Čína vzhlížela k vesmírnému programu Sovětského svazu a právě se pokoušela i o svůj vlastní.
Foto: IISH / Stefan R. Landsberger / Private Collection
Jana Václavíková Jana Václavíková
10. 3. 2019 14:00
Kolem někdejšího vůdce komunistické Číny Mao Ce-tunga vytvořila propaganda obrovský kult osobnosti. Stavěla ho na takřka stejnou úroveň jako božstvo. Velkou roli v budování jeho jména sehrály plakáty. Ty se staly součástí velkých dějinných událostí jako například kulturní revoluce nebo období takzvaného velkého skoku vpřed. Nahlédněte do unikátní sbírky shromažďující tyto propagandistické plakáty.
 

Právě se děje

Další zprávy