V Mosambiku končí po 16 letech občanská válka, zemi navštíví papež František

ČTK ČTK
1. 8. 2019 17:23
Mosambický prezident a lídr opozičního hnutí Renamo ve čtvrtek podepsali mírovou smlouvu, která má být symbolickým ukončením násilí mezi oběma stranami. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Mosambická osvobozenecká fronta (Frelimo), k níž náleží prezident, a Renamo proti sobě vedly 16 let občanskou válku, během které zemřelo zhruba milion lidí. Válka skončila v roce 1992, násilnosti ale od té doby neustaly.
Hlavní město Maputo.
Hlavní město Maputo. | Foto: Wikimedia Commons/Claus Bunks aka Afrobrasil

Opoziční ozbrojenci začali skládat zbraně už v úterý. Za několik týdnů se v zemi budou konat celostátní volby a Mosambik navštíví papež František, uvedla agentura AP. Ve čtvrtek podepsaná mírová dohoda je výsledkem dlouholetých vyjednávání o ukončení bojů.

Prezident Filipe Nyusi společně s představitelem Renamo Ossufem Momadem podepsali smlouvu, podali si ruce a objali se. Slavnostní ceremoniál se konal v národním parku Gorongosa, poblíž kterého měli ozbrojenci z hnutí Renamo dlouhá léta základnu. Z více než 5200 bojovníků, kteří v rámci mírové dohody složí zbraně, jich 800 v rezervaci začne pracovat.

Zástupci obou stran v srpnu podepíší v mosambickém hlavním městě Maputo ještě jednu smlouvu, v níž se chtějí zavázat, že udrží mír i během říjnových celostátních voleb.

Podle jednoho z vyjednavačů, kteří na dohodu dohlíželi, jde o významný historický okamžik. "Až do této chvíle měla opoziční parlamentní strana ozbrojené bojovníky na venkově. Odteď může být mír," uvedl vyjednavač. Na rozdíl od předchozích mírových dohod jsou tentokrát všechny důležité záležitosti vyřešeny už před podepsáním, dodal.

Dvě předchozí podobné dohody selhaly. Hnutí Renamo se v obou případech nikdy úplně neodzbrojilo a nechalo si část svých bojovníků ukrytých v horách uprostřed Mosambiku.

 

Právě se děje

Další zprávy