Nezažily nic jiného než válku. V Sýrii vyrůstá ztracená generace dětí

Zahraničí Zahraničí, Člověk v tísni
13. 3. 2021 19:53
Syrská občanská válka trvá už 10 let a stále není u konce. Konflikt, při kterém zemřelo více než půl milionu lidí, se naopak dál zhoršuje. Terčem útoků jsou i civilisté, zdravotní střediska nebo školy. V Sýrii tak vyrůstá ztracená generace dospívající uprostřed bojů a přicházející o vzdělání. Podívejte se na příběh dvou dětí, které válka provází celý život.
Desetiletá Fatima v zeleném svetru.
Desetiletá Fatima v zeleném svetru. | Foto: Člověk v tísni

Syrským dětem Fatimě a Muhammedovi je deset let. Když se narodily, boje mezi režimem a rebely už probíhaly. Jejich rodiny si přesto snaží uchovat alespoň střípky normálního života. Fatimina matka své dceři uspořádala oslavu narozenin.

"Vždycky jsme si mysleli, že nás čeká klidný život v míru, a plánovali jsme budoucnost. Hodně se toho změnilo. Cítíme, že nemá smysl mít cíle. Nevíme, co bude, co se stane zítra," popisuje matka Fatimy.

Příběh desetileté Fatimy. | Video: Člověk v tísni ČR

O domov přišla také rodina desetiletého Muhammeda, který ztratil i některé přátele. "Scházeli jsme se každé ráno na hřišti. Teď už tu není ani jeden z mých kamarádů," říká chlapec. Muhammedův otec ví, že jeho syn má strach a cítí bolest. Kvůli častému ostřelování a bombardování má také problémy se soustředěním a často mluví o členech rodiny, které by si přál zase vidět.

Příběh desetiletého Muhammeda. | Video: Člověk v tísni ČR

 

Právě se děje

před 18 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy