Likvidace firem kvůli podezření z daňového úniku? Zajišťovací příkazy jsou v pořádku, tvrdí Pilný

Martin Ťopek Martin Ťopek, Markéta Řeháková
23. 7. 2017 20:40
Ministr financí bude v pondělí před vládou obhajovat rostoucí počet případů zabavování majetku ze strany finanční správy. Zprávu si od něj vyžádal předseda vlády Bohuslav Sobotka poté, co kritici poukázali na nebývalý nárůst využití tohoto nástroje v posledních letech. Kvůli tomu muselo skončit několik prosperujících firem. "Materiál do vlády je úplně o ničem," reaguje poslanec TOP 09 Martin Plíšek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Zajišťovací příkazy nijak nezneužíváme, vše je v pořádku. Tak bude v pondělí přesvědčovat vládu ministr financí Ivan Pilný (ANO). Zprávu si od něj vyžádal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) poté, co přístup finanční správy kritizovali někteří poslanci. Těm se nelíbilo, že berní úřady s pomocí tohoto nástroje zlikvidovaly prosperující firmy pouze kvůli nepodloženému podezření z daňových podvodů. 

"Lze konstatovat, že zajišťovací příkazy nejsou aplikovány plošně a nedochází k jejich nadužívání," uvádí Pilný ve zprávě pro jednání kabinetu. Přesto ale navrhuje, aby šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček postup svých úředníků prověřil. 

"Materiál do vlády je úplně o ničem. Ministerstvo financí spolu s finanční správou bagatelizuje zneužívání a nadužívání zajišťovacích příkazů k likvidaci podnikatelů," reaguje poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. 

Sám byl jedním z iniciátorů jednání Sněmovny, kde zaznělo několik příkladů "zlikvidovaných" firem, které se provinily jen tím, že například koupily zboží od dodavatele, který následně nezaplatil DPH. Zároveň poslanci poukázali na fakt, že od roku 2013 počet vydaných zajišťovacích příkazů stoupl z 457 na 1561 v loňském roce. 

Také Pilný při červnovém jednání rozpočtového výboru na téma zajišťovací příkazy uváděl, že by tento nástroj neměl být likvidační. Dokonce vyzval ředitele Janečka, aby změnil metodiku přístupu svých úředníků k používání zajišťovacích příkazů.

Jeho kolegové z vlády tak možná budou překvapení. Očekávají totiž, že Pilný opravdu prověřil, zda berní úředníci své pravomoci nezneužívají. "Je dobře, že kolega Pilný splnil úkol. Rád se v pondělí pobavím o tom, jestli Finanční správa pracuje efektivně a opravdu tak, jak má. Nadužívání zajišťovacích příkazů může být totiž pro některé firmy záměrně likvidační," uvedl například Jan Chvojka, ministr pro lidská práva.

Teď se ale ministr ve zprávě opírá o argument, že finanční správa zajišťovací příkazy používá pouze v opodstatněných případech. "Daňový subjekt se například podílí na podvodných řetězcích nebo mezinárodních řetězcích," uvádí Pilný. 

Na jednání Sněmovny však zazněly konkrétní případy dlouhodobě prosperujících firem, které musely skončit, protože jim finanční správa během pár hodin zabavila veškerý majetek a obstavila peníze na účtech. Jejich nevinu v několika případech uznal soud, přesto finanční úřad firmám doposud nic nevrátil. Příkladem je firma Jasa Trans, které úřad zabavil majetek, příkaz ale zrušil Nejvyšší správní soud. 

Poslanci proto chtěli, aby se ministerstvo financí zasadilo o změnu tohoto přístupu. "Místo změny přístupu metodiky však ministerstvo jen říká, že je vše v pořádku. To je neuvěřitelné pohrdání soudními rozsudky," dodal Plíšek.

Rostoucí počet zajišťovacích příkazů
Rostoucí počet zajišťovacích příkazů | Foto: Hospodářské noviny
 

Právě se děje

před 1 minutou

V Arizoně vjel řidič do cyklistů, několik z nich je v kritickém stavu

Řidič pickupu najel v sobotu do několika účastníků charitativního cyklistického závodu poblíž amerického města Show Low ve státu Arizona. Šest cyklistů bylo převezeno do nemocnice v kritickém stavu. Pětatřicetiletý podezřelý se snažil z místa incidentu ujet, policie jej ale dostihla a postřelila. Nachází se rovněž v kritickém, ovšem stabilním stavu. Okolnosti a motiv činu policie zatím blíže nekomentovala, svědci na místě však agentuře AP řekli, že podle nich muž najel do cyklistů úmyslně.

Podle mluvčí místních úřadů se kromě šesti kriticky raněných dva cyklisti dostavili do nemocnice po vlastní ose. Jednoho z vážně poraněných lékaři dopravili helikoptérou do větší nemocníce poblíž města Phoenix.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy