Exministru Pilipovi hrozí insolvence, dluží miliony. Je to hra věřitelů, prodám zámeček, říká

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 7. 2017 18:56
Společnost Reality Hradec podala kvůli desítkám milionů nesplácených dluhů insolvenční návrh na bývalého ministra financí Ivana Pilipa. Ten sice dluhy uznává, ale tvrdí, že se již s věřiteli domluvil na řešení, totiž že prodá zámeček, který vlastní. Podle něj věřitelé porušili dohody, které s nimi uzavřel.
Ivan Pilip
Ivan Pilip | Foto: Jan Rasch

Praha - Bývalý ministr financí za ODS a později Unii svobody a posléze i viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip čelí insolvenčnímu návrhu. A to kvůli dluhům desítek milionů korun, starým zhruba deset let.

Návrh na insolvenci podala společnost Reality Hradec, které podle jejího vyjádření v insolvenčním rejstříku bývalý politik a současný ekonomický poradce KDU-ČSL dluží 24,5 milionu korun.

"Navrhovatel eviduje za dlužníkem pohledávku ze smlouvy o úvěru splatnou ode dne 29. 6. 2010, a to jen na jistině ve výši 24,507 milionu korun," uvedla společnost v insolvenčním návrhu. A jako dalšího dlužníka uvedla Moravský peněžní ústav, kde má Pilip další dva nesplacené úvěry ve výši 8,5 milionu korun.

Připojí se i kampelička

Spořitelní družstvo již oznámilo, že se k insolvenčnímu návrhu připojí. "S ohledem na dlouhodobé neplnění splatných závazků těchto osob, jakož i vzhledem k exekučním řízením, která byla v minulosti vedena na osobu pana Ing. Ivana Pilipa a paní Ing. Lucii Pilipovou, nezbývá než se připojit k předmětným insolvenčním návrhům," uvedl ředitel marketingu Moravského peněžního ústavu Pavel Čihák.

První dluh vznikl již v roce 2006, kdy si Pilip se svojí tehdejší manželkou vzali u České spořitelny úvěr 26 milionů na rekonstrukci zámečku Trnová, který si koupili. A současně se pustili do několika realitních projektů - chtěli stavět a následně prodávat mimo jiné luxusní byty.

Jenže v roce 2008 vypukla krize a realitní projekty jim zkrachovaly. Pilipovým tak zůstalo asi 60 milionů dluhů. První dluh od spořitelny mezitím postupně přes několik prostředníků odkoupily Reality Hradec.

Porušili dohody, říká Pilip

Před několika týdny přitom Pilip oznámil, že již má všechny dluhy prakticky vyřešené a zbývá dořešit poslední. "Seriózně jsme jednali. Návrh je odklon od dohod, které jsme udělali," řekl Aktuálně.cz Pilip, podle něhož měly být poslední dluhy zaplaceny prodejem zámečku Trnová.

Podle Pilipa jde o hru uvnitř družstva. Podle něj navíc Reality Hradec ve skutečnosti skrytě ovládá právě brněnská kampelička. "Je to nesmysl," reagoval na nařčení Čihák. Pilip ale slibuje, že během pátku doklady o neseriózním postupu kampeličky i společnosti Reality Hradec předloží.

"Důvody jejich kroků nám nejsou jasné. Ale rozhodně neznamenají největší výnos pro družstevníky," řekl Pilip a poukázal na to, že kampelička dostala již dříve do zástavy nejen zámeček, ale po dohodě s ním si dosadila i jednatele do firmy, přes kterou Pilip zámeček vlastnil.

 

Právě se děje

Další zprávy