Sobotka žádá Pilného o prověření pádu firmy FAU. Odvolat Babiše bylo správné, říká Chovanec

Domácí Domácí
Aktualizováno 28. 8. 2017 18:17
Premiér Bohuslav Sobotka požádá ministra financí Ivana Pilného, aby prošetřil, zda daňová správa postupovala podle zákona, když podala zajišťovací příkaz na společnost FAU Přerov. Podle v neděli zveřejněné nahrávky z twitterového účtu Skupina Šuman měl předseda hnutí ANO Andrej Babiš vědět o tom, že daňová správa společnost prověřuje. "Odešlu dopis ministrovi financí, kde bych ho chtěl požádat o kontrolu celé věci z pohledu daňové správy, aby bylo zřejmé, jestli daňová správa postupovala v souladu se zákony," řekl Sobotka. Prověření postupu v konkrétním případě společnosti FAU podle Pilného nedává smysl, jelikož kauzu vyhodnocuje Nejvyšší správní soud.
Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka. | Foto: Reuters

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu daňové správy v souvislosti s firmou FAU. Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup byl v souladu se zákonem a že ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v rozporu se zákony. Sobotka to řekl po pondělní schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).

Kasační stížnosti v kauze FAU Přerov

Justice, spravedlnost, právo, soud, váhy, ilustrační foto

U Nejvyššího správního soudu (NSS) momentálně čekají na rozhodnutí dvě kasační stížnosti spjaté s firmou FAU, o které bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) hovoří na nedávno zveřejněné nahrávce.

Jednu stížnost podalo Odvolací finanční ředitelství, které podle informací Hospodářských novin žádá po firmě DPH za jeden obchod dvakrát. Druhou podalo Generální ředitelství cel, které usiluje o dodatečné platební výměry na spotřební daň z minerálních olejů za květen a červen 2013.

Úřady ve stížnostech hájí svůj postup vůči firmě, která následně skončila v insolvenci a konkurzu. Krajský soud v Ostravě v minulosti rozhodl ve prospěch firmy a rozhodnutí finanční správy i celníků zrušil.

Jednu kasační stížnost obdržel NSS v červenci, druhou v srpnu, zatím podle mluvčí soudu Sylvy Dostálové nelze předjímat, kdy padne rozhodnutí.

Ministr vnitra Milan Chovanec v reakci řekl, že odvolání Babiše z postu ministra financí se ukázalo jako správné rozhodnutí. "Nová nahrávka potvrzuje správnost Babišova odvolání z vlády. Policie by teď měla říct, jestli je nahrávka pravdivá, nebo ne," informoval Chovanec. Nová kauza podle Chovance navíc znovu vyvolává otazníky o nezávislosti finanční správy, která postupuje liknavě při prověřování vydávání korunových dluhopisů.

Podle ministra zahraničí a volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta. "Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak Andrej Babiš si počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň," řekl Zaorálek novinářům.

Ministr financí Ivan Pilný na dotaz Aktuálně.cz řekl, že se shoduje s premiérem Sobotkou a zajišťovací příkazy by měly být důkladně prověřeny. Pilný to dal okamžitě za úkol Martinu Janečkovi, který vede Generální finanční ředitelství.

Prověření postupu v konkrétním případě společnosti FAU Přerov podle Pilného nedává smysl, protože kauzu vyhodnocuje Nejvyšší správní soud. "Jakékoliv další šetření by bylo vlamováním se do otevřených dveří, zejména, nemá-li ministr financí ze zákona přístup k detailům jednotlivých daňových řízení," řekl Pilný.

Bývalý ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš na nahrávce zveřejněné v neděli na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman hovoří o opavské firmě FAU. Z nahrávky vyplývá, že Babiš měl o kontrole daňové správy proti firmě FAU vědět.

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na nahrávce, k níž nejsou k dispozici informace o místě či datu pořízení.

Insolvence a konkurz

Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU měla sklad v areálu chemičky Precheza, patřící do holdingu Agrofert, který donedávna Babišovi patřil. Precheza údajně měla o sklad zájem.

"Jednatel FAU pan Csabi mi sdělil, že byl v minulosti ze strany Prechezy kontaktován ohledně prodeje areálu. Firma ho ale nechtěla prodat," říká její právní zástupce Alfréd Šrámek. Agrofert odmítá, že by měl s případem cokoli společného.

"Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 97 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zmr**m," uvedl také Babiš na zmiňované nahrávce.

Sobotka v pondělí Pilnému pošle dopis, ve kterém ho požádá o kontrolu. Očekává všechny potřebné informace do 30 dnů.

Jsou to vážná obvinění, že by ministr financí zasahoval do kauzy svého konkurenta – nebyla to malá společnost, říká daňový právník Michal Hanych. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 57 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy