Pilný se pochlubil výsledky, přizval i svého předchůdce Babiše. Schodek rozpočtu bude jen 20 miliard

Martin Ťopek Martin Ťopek
3. 10. 2017 10:24
Ministr financí Ivan Pilný představil výsledky státního rozpočtu. Na prezentaci úspěchů vývoje hospodaření si přizval i svého předchůdce a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten neopomněl připomenout zásluhy svého působení v resortu financí. Pilný předpokládá, že na konci roku se sice bude na ministerstvech více utrácet za investice, zároveň se ale zlepší čerpání evropských peněz. "Myslím, že bychom mohli skončit na 20 miliardách," dodal k rozpočtu Pilný.
Ivan Pilný, Andrej Babiš.
Ivan Pilný, Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha -  Za nejlepší výsledek za posledních deset let označil ministr financí Ivan Pilný vývoj letošního hospodaření státní pokladny. "Výsledky státního rozpočtu jsou nad očekávání dobré," uvedl Pilný. Ten si k bilanční tiskové konferenci přizval i svého předchůdce Andreje Babiše

Pilný předpokládá, že na konci roku se sice bude na ministerstvech více utrácet za investice, zároveň se ale zlepší čerpání evropských peněz. To by mělo vést k tomu, že schodek rozpočtu skončí s lepším výsledkem, než je plánovaných 60 miliard. "Ten určitě nebude, myslím, že bychom mohli skončit na 20 miliardách," doplnil ministr financí.

Nyní je rozpočet v přebytku 17,4 miliardy korun, což podle Pilného ukazuje na to, že výběr daní předstihuje hrubý ekonomický vývoj. V té souvislosti zmínil také přínos elektronické evidence tržeb. Za leden až srpen letošního roku EET údajně přinesla do státního rozpočtu 2,7 miliardy korun. Další přínos by měl být ve zvýšeném výběru daní z příjmů podnikatelů. "Dokážeme oddělit data z EET tak, abychom mohli posoudit její přínos," řekl Pilný. 

Zásluha podnikatelů, daňové správy a Babiše

"Za poslední čtyři roky máme úsporu na státním dluhu 28 miliard. Chtěl bych poděkovat především podnikatelům, protože to je jejich zásluha, a poděkovat pracovníkům daňové správy, přestože je na ně pořádaná štvanice zejména v médiích. Také děkuji svému předchůdci Andreji Babišovi, to, co dnes prezentujeme, je výsledek především jeho práce," řekl Pilný na závěr své prezentace. 

Andrej Babiš komentoval výsledky hospodaření státu v předvolebním duchu: "Je třeba bilancovat, co se stalo na ministerstvu financí. Snížili jsme dluh o 73 miliard. Nejvíce dluhů nasekal Kalousek. Doufám, že do konce roku přebytek zůstane. Problém je, že vládu nikdo neřídí, kdyby pan premiér přitlačil na ministry, tak by byl výsledek v čerpání evropských peněz ještě lepší," řekl šéf hnutí ANO.  

Ukázal také připravenou prezentaci na bilanční schůzku, kterou vede premiér Bohuslav Sobotka s každým členem vlády. "Pak jsem ale dostal padáka, takže tady vidíte bilanční schůzku s premiérem bez premiéra," uvedl Babiš.

Také on poděkoval svému nástupci Ivanu Pilnému a dalším zaměstnancům ministerstva. "Když někdo zpochybňuje naše výsledky, tak se musím smát. Neskromně si myslím, že díky kolektivu, který tady je, jsme udělali pro výběr daní více než všichni před námi," řekl Babiš. 

 

Právě se děje

Další zprávy