Novinářka Hlasu Ameriky pokládala nepříjemné otázky Pompeovi. Ředitel ji potrestal

ČTK ČTK
12. 1. 2021 20:43
Ředitel rozhlasové stanice Hlas Ameriky, financované americkou vládou, nařídil přeřadit na jinou práci reportérku stanice v Bílém domě, která se pokoušela zadat nepříjemné otázky šéfovi diplomacie Mikeovi Pompeovi po pondělním ministrově projevu v ústředí stanice. Uvedl to v úterý list The Washington Post s odvoláním na účastníky schůzky.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Pompeo, který hovořil o americké výjimečnosti a kritizoval represivní režimy v Číně, Íránu a jinde i cenzuru v zahraničí, ignoroval otázky, které položila Patsy Widakuswaraová. Robert Reilly, který byl minulý měsíc jmenován ředitelem Hlasu Ameriky, pak nařídil přeřadit reportérku z práce v Bílém domě.

Novinářky se zastalo sdružení zpravodajů v Bílém domě, které v úterý označilo její potrestání za útok na první dodatek americké ústavy. Ten zaručuje svobody vyznání, tisku, slova a shromažďování a právo občanů žádat státní orgány o nápravu křivd. Postih reportérky také sdružení označilo za urážku ideálů, pro které Pompeo ve svém vystoupení horoval.

Reillyho do čela rozhlasové stanice přivedl Michael Pack, kterého prezident Donald Trump loni v létě jmenoval generálním ředitelem Agentury pro globální média, aby z této funkce dohlížel na Hlas Ameriky (VOA) a další rozhlasové stanice financované z federálního rozpočtu.

Za svého krátkého působení, během kterého se pokusil změnit podobu VOA a dalších čtyř stanic, vyvolal řadu kontroverzí, soudních sporů a stížností. Vystřídal zkušené manažery svými lidmi a prosadil své právo zasahovat do práce redakcí, navzdory předpisům zakazujícím politické ovlivňování zpravodajství, poznamenal deník.

Widakuswaraová, která pro Hlas Ameriky pracuje od roku 2003 a od roku 2018 působí jako zpravodajka v Bílém domě, se odmítla vyjádřit. Vyjádření odmítla i mluvčí VOA a Reilly na žádost o vyjádření ani neodpověděl.

Při akci s Pompeem, který kritizoval cenzuru v zahraničí, nesměli novináři z Hlasu Ameriky klást žádné otázky. Reilly, který otázky pokládal, se vůbec nedotkl ani nedávného útoku Trumpových příznivců na Kapitol, ani opětovného prohlášení Kuby za stát podporující terorismus. Až při ministrově odchodu z budovy se Widakuswaraová otázala, co Pompeo udělá, aby napravil pověst USA ve světě, a zda nelituje dřívějšího prohlášení, že bude druhá Trumpova vláda, což Pompeo prohlásil už po vítězství Joea Bidena v listopadových volbách. Pompeo neodpověděl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy