Pompeo jedná v Řecku. Chce uklidnit napětí ve východním Středomoří

ČTK ČTK
28. 9. 2020 12:11
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo setkáním se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem v Soluni zahájil pětidenní cestu po jihu Evropy, během níž navštíví také Itálii, Vatikán a Chorvatsko.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a řecký ministr pro rozvoj a investice Adonis Georgiadis se zdraví lokty při jednání v řecké Soluni.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a řecký ministr pro rozvoj a investice Adonis Georgiadis se zdraví lokty při jednání v řecké Soluni. | Foto: Reuters

Cílem Pompeovy návštěvy Řecka je mimo jiné snaha o uklidnění napětí ve východním Středomoří, kde Atény a Ankara vedou spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Mike Pompeo má v Řecku ale jednat i o energetických projektech, uvedla agentura Reuters.

Ještě v pondělí by se měl Pompeo přesunout na Krétu, kde navštíví námořní základnu USA a NATO a kde se v úterý setká s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

O napětí ve východním Středomoří hovořil v neděli Pompeo s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Podle Pompeova sdělení na twitteru mluvili o uvolnění napětí v regionu a o "důležitosti jednoty Severoatlantické aliance".

Napětí kvůli těžbě ve východním Středomoří se mezi Řeckem a Tureckem, dvěma členskými zeměmi NATO, nově vyhrotilo v srpnu, kdy Ankara vyslala do oblasti mezi Krétou a Kyprem průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Řecko i Turecko posléze v oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. K Řecku se při manévrech připojily i Francie, Itálie a Kypr.

Řecko-turecký spor ohledně těžby má být tento týden jedním z hlavních témat summitu EU, který se měl konat minulý týden, ale kvůli karanténě šéfa Evropské rady Charlese Michela byl odložen na 1. a 2. října. Unie v předchozích týdnech pohrozila Ankaře sankcemi, pokud neukončí jednostranné využívání sporných vod ve východním Středomoří.

Mluvčí tureckého prezidenta dnes agentuře Reuters řekl, že summit EU vidí jako příležitost pro znovunastartování vztahů EU a Turecka. "Můžeme tam vztahy resetovat. Vidím ochotu u mnoha zemí členských zemí EU," uvedl Ibrahim Kalin. Minulý týden daly Řecko i Turecko najevo, že jsou připravené obnovit vzájemné rozhovory přerušené v roce 2016. "Na datu zahájení rozhovorů pracujeme," řekl dnes Kalin agentuře Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy