Pompeo v Česku: s Petříčkem navštívil památník osvobození i Pattonovo muzeum v Plzni

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2020 20:38
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo si v úterý v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a osvobození Plzně americkými vojáky v květnu 1945. U památníku Díky, Ameriko! na Americké třídě položil spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD) věnce v barvách trikolory.
Pompeo bude v ČR jednat s českými politiky zejména o bezpečnostní spolupráci, sítích 5G, téma koronaviru a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny. | Video: DVTV
Návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompeo v Plzni. | Foto: Jakub Plíhal
Návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompeo v Plzni. | Foto: Jakub Plíhal
Návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompeo v Plzni. | Foto: Jakub Plíhal
Návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompeo v Plzni. | Foto: Jakub Plíhal
Návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompeo v Plzni. | Foto: Jakub Plíhal
Návštěva amerického ministra zahraničí Mikea Pompeo v Plzni. | Foto: Jakub Plíhal

Události přihlížely dvě stovky Plzeňanů, kteří se v okolí sešli s americkými a českými vlaječkami. Před odjezdem na další bod programu si s některými z nich Pompeo přišel potřást rukou.

V krátkém proslovu poděkoval Plzni a jejím obyvatelům za vybudování památníku a za každoroční připomínku amerických vojáků, kteří pomáhali na konci druhé světové války vybojovat svobodu.

"Jeden z nápisů (památníku) říká, že nikdy nezapomeneme. Skutečně je tomu tak, touto oslavou dnes udržujeme historii naživu… Jen si mohu představovat obrovskou radost z okamžiku, když americké jeepy a tanky zaburácely do města před 75 lety," řekl. Připomněl také, že před 30 lety tehdejší americká velvyslankyně Shirley Templeová Blacková položila základní kámen památníku společně s prezidentem Václavem Havlem. Tehdy poprvé po desetiletích komunistické moci a sovětské nadvlády si mohli Plzeňané, Češi a Američané otevřeně společně připomenout vojenskou roli USA při osvobození města.

Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS), který se s ministry setkal v Muzeu generála Pattona i u pomníku, Pompeovi při krátkém rozhovoru řekl, že Plzeň je nejameričtější město v ČR. Pompeo si podle něj s velkým zájem prohlédl Pattonovo muzeum, které je věnované osvobození Plzně americkými vojáky, a zapsal se do pamětních knih, řekl Baxa.

Pompeo přiletěl ráno na několikadenní návštěvu Česka, při níž se setká mimo jiné s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí v Senátu. Plzeň byla hlavním bodem jeho úterního programu.

S Petříčkem jednal o vztazích mezi USA, Evropskou unií a Čínou nebo rozvoji ekonomické spolupráce. Co se týče ekonomické spolupráce Česka a Spojených států, vidí Petříček prostor v rozvoji spolupráce v oblasti umělé inteligence, ale také kybernetické bezpečnosti. Česká republika dále podle Petříčka nepočítá s podpisem nového memoranda se Spojenými státy týkajícího se výstavby jaderného bloku v Dukovanech. Mohl by podle něj narušit notifikační proces u Evropské komise. Americká společnost Westinghouse je jedním z uchazečů o zakázku na stavbu nového bloku.

Politici též hovořili o mobilních sítích páté generace (5G), u nichž se USA obávají možného zneužití ze strany čínských dodavatelů technologií. Petříček očekává, že Spojené státy se zapojí i do druhého ročníku konference v Praze, jež by se měla uskutečnit na podzim.

Pompeo měl původně přijet už v květnu na Slavnosti svobody. Město připravovalo velkolepé oslavy 75. výročí osvobození americkou armádou. Kvůli koronavirové pandemii ale nakonec akci, na kterou každoročně přijíždějí desetitisíce lidí, odvolalo. V den, kdy každoročně projížděl městem velký konvoj vojenské historické techniky, město vysílalo osmihodinový živý internetový přenos. Sledovalo ho 45.550 lidí. Většina programu naplánovaného na letošní slavnosti, se přesune na příští rok.

Do Plzně přijela americká armáda 6. května 1945. Plzeň byla posledním velkým městem, které v Evropě osvobodila 3. armáda generála George Pattona. Za komunistického režimu si Plzeň nesměla připomínat, že ji osvobodili Američané. První svobodné oslavy se uskutečnily v roce 1990 a od té doby na ně každoročně přijíždějí z USA i veteráni, kteří město osvobozovali.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy