lesní požáry

V Itálii v souvislosti s lesními požáry vyšetřují skoro 130 osob

Italská policie vyšetřuje v souvislosti s lesními požáry, které zemi sužují od června, 128 osob. Čtyři lidi skončili kvůli obvinění ze založení požáru ve vazbě, uvedla dnes zpravodajská agentura ANSA. Policie také udělila pokuty za zhruba půl milionu eur (12,5 milionu korun). 

Policie uvedla, že požáry "jsou skoro vždy výsledkem lidského počínání, například neopatrnosti, nedbalosti či úmyslné kriminální činnosti". Jen jedno či dvě procenta požárů podle ní vznikají přirozeným způsobem, například když strom zasáhne blesk.

Lesní požáry zemi nejvíce trápily na konci července a v první polovině srpna, kdy Itálii zasáhla vlna veder. Ale mohl za ně i silný vítr a nižší úroveň požární ochrany. Nejvíce byly zasažené regiony na jihu Itálie, například Kalábrie či Sicílie, kde tento měsíc v souvislosti s požáry zemřelo šest lidí. V obou jmenovaných regionech se situace v posledních dnech zlepšila. Hasiči uvedli, že v Kalábrii od prvního července uskutečnili kvůli lesním požárům 6700 zásahů.

Podle Evropského systému informací o lesních požárech (EFFIS) letos v Itálii oheň sežehl už 151 000 hektarů. Roční průměr za období let 2008 až 2020 je přitom 41 000 spálených hektarů.

Zdroj: ČTK

V Kalifornii hrozí bouřky, které by mohly rozpoutat další lesní požáry. Ty současné zásahly oblast třikrát větší než Los Angeles

Kalifornie se obává dalších bouřek s blesky, které by mohly rozpoutat nové lesní požáry. Ty současné již zasáhly rozsáhlou oblast o velikosti třikrát větší než je město Los Angeles, uvedla agentura Reuters. Nejhorší situace panuje v okolí města San Francisco, kde zuří druhý a třetí největší požár v historii Kalifornie. Situaci podle meteorologů zhoršuje i silný nárazový vítr.

Zdroj: ČTK
Pokračovat