Velké sucho v Evropě a smrtící povodně v Pákistánu. Srpen byl měsíc extrémního počasí

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 9. 2022 15:32
Zprávy o extrémních projevech počasí přicházely v srpnu z mnoha zemí. Lesní požáry způsobené dlouhodobým suchem zasáhly západní Evropu, kde nízká hladina řek zkomplikovala lodní dopravu. Sucho v Číně zase přimělo vodní elektrárny, na kterých čínská ekonomika stojí, zastavit provoz. Více o extrémech v srpnu najdete v pravidelném klima měsíčníku.
Několik měsíců trvající monzunové deště způsobily velké záplavy v Pákistánu. Zahynulo při nich dosud přes 1200 lidí.
Několik měsíců trvající monzunové deště způsobily velké záplavy v Pákistánu. Zahynulo při nich dosud přes 1200 lidí. | Foto: Reuters

Smrtící povodně v Pákistánu

Extrémní povodně ještě stále zažívá Pákistán. Monzunové deště, které trvají od června a přinesly o 190 procent více srážek, než napršelo v průměru v předchozích 30 letech, způsobily největší povodně v historii země. "Monzun na steroidech", jak ho nazval šéf OSN Antonio Guterres, zasáhl 33 milionů lidí, tedy přibližně 15 procent populace.

"Vesnice za vesnicí byla vymazána z mapy. Miliony domů byly zničeny," uvedl podle britské stanice BBC pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf. Počet obětí podle agentury Reuters překročil 1200. Velká voda zničila také úrodu a mezi obyvateli se šíří vodou přenositelné nemoci. 

Jihoasijská země je jednou z nejohroženějších klimatickou změnou, přestože má nízkou uhlíkovou stopu. Pravděpodobnost úmrtí kvůli extrémnímu počasí spojenému s klimatickými změnami je tu až patnáctkrát vyšší než celosvětový průměr, uvádí Guterres. "Přestaňme být náměsíčnými vůči destrukci naší planety klimatickou změnou. Dnes je to Pákistán. Zítra to může být vaše země," cituje ho stanice BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy