Texasem se šíří lesní požáry. Zařízení na demontáž jaderných zbraní museli uzavřít

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 2. 2024 17:26
Kvůli rychle se šířícím lesním požárům v Texasu na jihu Spojených států muselo být v noci na středu uzavřeno hlavní americké zařízení na montáž a demontáž jaderných zbraní. Ve středu o tom informovala agentura AP.
Požár v Texasu
Požár v Texasu | Foto: Reuters

Rozsáhlé zařízení s názvem Pantex, v němž pracuje více než 4200 zaměstnanců, uvedlo, že požár v jeho blízkosti není pod kontrolou, a proto se teď pozornost zaměřila na evakuaci. Práce na místě jsou přerušeny do odvolání.

Poslední nová jaderná bomba v zařízení, které leží asi 48 kilometrů východně od texaského města Amarillo, byla zkompletována sice už v roce 1991, od té doby zde ale zaměstnanci další tisíce zbraní demontovali.

Lesní požáry v Texasu, kde ten největší spálil plochu přes 1000 kilometrů čtverečních, vedly také k vyhlášení stavu katastrofy v 60 okresech. Na některých místech je přerušena dálniční doprava, evakuace byla nařízena ve dvoutisícovém městě Canadian a několika dalších obcích regionu.

Největší z požárů spálil ke středečnímu ránu plochu přes 2000 kilometrů čtverečních, uvedla texaská lesní správa. Je to pětkrát více než v pondělí, kdy požár vypukl. Podle AP jde o druhý největší požár v historii Texasu.

"Vyzýváme obyvatele Texasu, aby omezili činnosti, při kterých by se mohly objevit jiskry, a přijali opatření k zajištění bezpečnosti svých blízkých," uvedl guvernér Greg Abbott.

Hasičům dává určitou naději předpověď počasí, která na čtvrtek slibuje nižší teploty, slabší vítr a možná i déšť.

 

Právě se děje

Další zprávy