Nevíme, co to způsobí. Zahřívaný tabák může škodit jinak než cigarety, varují lékaři

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
3. 10. 2023 18:27
Stále více Čechů přechází od běžných cigaret k zahřívanému tabáku s pocitem, že tím pomohou svému zdraví. Tabákové společnosti právě tento způsob kouření často prezentují jako neškodnou alternativu. Lékaři ale upozorňují, že dosavadní výzkumy neukázaly na menší škodlivost tohoto způsobu kouření oproti tomu běžnému. Některých škodlivých látek je zde dokonce víc, říká lékař Tomáš Kratochvíl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V posledních deseti letech potkal zákaz nejdříve cigarety s ovocnou nebo třeba vanilkovou příchutí a později i oblíbené "mentolky". A nyní čeká posledních pár dní na českém trhu i ochucený zahřívaný tabák. Do 23. října budou muset z trafik vlivem nové evropské směrnice zmizet všechny náplně jakékoli příchutě, která nepřipomíná tabák.

Důvod je jasný. Alternativy cigaret v posledních letech v Evropě rostou na oblibě. Ještě před čtyřmi lety je kouřilo 3,2 procenta populace, minulý rok už to bylo 6,6 procenta. Příchutě jako meloun nebo lesní plody lákaly k zahřívanému tabáku mladé lidi. U těch navíc mohla sladká chuť posílit dojem, že kouření těchto zařízení není nijak škodlivé.

Tento módní styl kouření tak čeká první výraznější regulace, přesto lze očekávat, že jeho popularita poroste. Často k němu totiž přecházejí lidé kouřící běžné cigarety, kteří hledají méně škodlivou alternativu.

Tak jej propagují tabákové společnosti. "Byla to firma Philip Morris, která přišla s tím, že zahřívaný tabák je méně riziková varianta. Tedy nikoli odborníci. Bohužel laická i odborná veřejnost přebírá narativ tabákových společností a věří tomu," říká Tomáš Kratochvíl z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno.

Rozdíl v propagaci je skutečně zjevný. Zatímco reklama na běžný tabák je až na výjimky zakázaná, ten zahřívaný na internetu propagují influenceři a další celebrity. Krabičky s cigaretami "zdobí" třeba obrázek plic napadených rakovinou, ve výlohách stylově designovaných prodejen lze vidět elegantní elektronická zařízení různých tvarů i barev.

Vdechování nebezpečných látek

Přitom plicní lékaři upozorňují, že zahřívaný tabák může pro zdraví představovat riziko srovnatelné s tím běžným. I při užívání zahřívaného tabáku kuřák vdechuje látky, které mohou vyvolat rakovinu nebo sníží metabolickou aktivitu buněk, či pevné částice poškozující plicní tkáň. Množství nikotinu a dehtu je prakticky stejné jako u běžných cigaret.

"Výrobci uvádějí, že množství toxických látek v aerosolu zahřívaného tabáku je menší než v cigaretovém kouři. Jednotlivé studie se však nemohou shodnout o kolik," říká Kratochvíl. Některé nezávislé výzkumy hovoří o snížení koncentrace těchto látek v řádech desítek procent, například u pevných částic může jít až o 75 procent. S nižším množstvím toxických látek se ale automaticky nesnižuje riziko rozvoje nádoru plic či jiných onemocnění, doplňuje lékař.

Oproti tomu zahřívaný tabák obsahuje osmdesát sloučenin, které se vyskytují pouze v něm nebo jsou v něm přítomné ve větším množství než v běžných cigaretách, a to včetně čtyř pravděpodobných či potenciálních karcinogenů. 

"U látek, které obsahuje běžný cigaretový kouř, už desítky let víme, že mohou způsobit rakovinu. Jenže u těch, které vdechují lidé při kouření zahřívaného tabáku, dopad neznáme. Je tedy možné, že za deset nebo dvacet let zjistíme, že má zahřívaný tabák u některých nemocí vyšší incidenci než klasická cigareta," říká Kratochvíl.

"Budoucí dopady pandemie užívání těchto alternativ klasických cigaret zatím nedokážeme předpovědět, krom známých rizik spojených s užíváním hořícího tabáku se zde totiž mohou projevit i možné dlouhodobé a kumulativní toxické, kancerogenní či zánětlivé efekty přísad a příchutí, které tyto výrobky obsahují," potvrzuje předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.

Studie z Japonska například již potvrdily, že užívání zahřívaného tabáku u těhotných má souvislost s větším výskytem rozvoje alergií u dětí a je rizikovým faktorem pro nedostatečný vzrůst plodu v podobné míře jako cigarety. Japonsko se v roce 2014 stalo první zemí, kde se začal zahřívaný tabák prodávat.

Na druhou stranu, kouření zahřívaného tabáku oproti běžným cigaretám představuje podle odborníků menší hrozbu pro okolí kuřáka. "Slabé znečištění ovzduší tam je, lidé to také vdechují, ale koncentrace nebezpečných látek je i stokrát nižší," říká Kratochvíl. První výzkumy naznačují také nižší výskyt onemocnění srdce v souvislosti s kouřením zahřívaného tabáku.

Ideální je nekouřit nic

Nejenže si kuřáci, kteří přecházejí z běžných cigaret na zahřívaný tabák, příliš nepomohou ze zdravotního hlediska, dle studií se tento prostředek zatím ani příliš neosvědčuje jako pomůcka k tomu přestat kouřit, jak ji inzerují tabákové firmy, říká plicní lékař Kratochvíl.

Lidé, kteří se rozhodnout seknout s nikotinem, by měli prvně navštívit svého lékaře a poradit se s ním. Odborník pak navrhne osvědčenější způsob. "Některé postupy pro odvykání kouření doporučují elektronické cigarety, které neobsahují nikotin. Ideální je však nekouřit nic," říká Milan Sova, přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně.

"Samozřejmě doporučujeme kuřákům nekouřit. Zároveň ale víme, že závislost na nikotinu je velmi složitá a velmi dlouhá. A dnes již máme studie ukazující, že elektronická cigareta pomáhá. Osmnácti procentům lidí, kteří se pokouší přestat kouřit, se to s její pomocí do roka povede," dodává Kratochvíl.

Video: Alternativy cigaret obsahují násobky nikotinu. Závislost tak vzniká rychleji, říká Miovský (29. 9. 2022)

To, co nehoří, je pro člověka opravdu méně škodlivé. Současně ale alternativy k cigaretám obsahují jiné škodlivé látky a až desetinásobky nikotinu. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy