Tažení proti cigaretám v Evropě. Co kouří mladí a kam tlačí státy Brusel?

Kateřina Vítková Jiří Kropáček Kateřina Vítková, Jiří Kropáček
17. 12. 2024 15:34
V EU se vede ohnivá diskuse o rozšiřování nekuřáckých zón v EU. Zatímco Rada EU přijala doporučení, která rozšiřují nekuřácké zóny i na venkovní prostory a myslí i na vapování, europoslanci se na konci listopadu nedokázali na společném prohlášení shodnout.
Foto: Shutterstock / Aktuálně.cz

V Česku užívá nikotin asi třetina obyvatel starších 15 let. Stále větší oblibu si zejména mezi mladými kuřáky získávají elektronické cigarety. Světová zdravotnická organizace nazývá současný stav kuřáctví “tabákovou epidemií“.

Data: NAUTA/Státní zdravotní ústav, WHO, Vláda ČR | Foto: Shutterstock, Aktuálně.cz

8 milionů lidí ročně ve světě zabije tabák, z toho 1,3 milionu nekuřáků. 700 tisíc lidí ročně zabije tabák jen v Evropské unii.

33,1 % lidí v Česku starších 15 let užívá nikotin z různých druhů tabákových výrobků a jejich alternativ, 23 % denně. Čtvrtina obyvatel Česka kouří tradiční tabákové výrobky.

50,2 % mladých lidí ve věku 15–24 let užívá nikotin, 30,4 % pak denně.

20 % celkové úmrtnosti v Česku jde na vrub kouření. WHO odhaduje roční společenské náklady na kouření v Česku na 170 miliard korun.

Kouření v Česku

Češi kouří zejména cigarety, jen zhruba pětina kuřáků užívá něco jiného a často jen jako “doplněk“. V trendu kuřáctví tradičních tabákových výrobků, mezi které se kromě cigaret řadí například dýmky, doutníky nebo vodní dýmky, lze podle výzkumu Státního zdravotního ústavu od roku 2012 pozorovat pokles, který ale v posledních letech stagnuje.

Podíl kuřáků tradičních tabákových výrobků v české populaci už několik let zůstává stabilní a drží se okolo 24 procent, podobně si stojí i podíl kuřáků v EU. Asi dvě třetiny z této skupiny představují v Česku denní kuřáci. Statisticky významně se liší počty podle pohlaví, kouří asi 29 procent mužů a 20 procent žen. Mezi celoživotní nekuřáky a nekuřačky se řadí necelá polovina mužů a skoro dvě třetiny žen. Státní zdravotní ústav to uvedl v Národním výzkumu užívání tabáku a alkoholu v České republice pro rok 2023.

Kuřáci tradičních tabákových výrobků v Česku(kolik procent lidí v Česku kouří tradiční tabákové výrobky | vývoj v letech)

Data: NAUTA, Státní zdravotní ústav

Pravidelně kouřit začíná nejvíce Čechů mezi 15. až 19. rokem, ženy začínají obecně kouřit později než muži. Průměrná spotřeba cigaret denně zůstává v posledních letech stabilní, v průměru jde asi o 12 cigaret denně. Asi třetina českých denních kuřáků v loňském roce podle výzkumu NAUTA vykouřila mezi 15 až 24 cigaretami denně.

V České republice platí úplný zákaz kouření (včetně elektronických cigaret) v restauracích, na nástupištích nebo třeba na sportovištích od 31. května 2017, tedy od chvíle, kdy vstoupil v platnost zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Proměna trhu s tabákem

Foto: Shutterstock / Aktuálně.cz

Oblast užívání tabáku, nikotinu a s tím souvisejících výrobků se v posledních letech výrazně proměnila. I když dominantní formou užívání tabáku stále zůstávají klasické cigarety, zejména mezi mladými lidmi si získávají na oblibě stále více elektronické cigarety a další alternativní výrobky.

“Na rostoucí regulaci v oblasti kouření reaguje tabákový průmysl tím, že uvádí na trh nové alternativy ke klasickým cigaretám, jako jsou elektronické cigarety, zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky bez obsahu tabáku,“ upozornil letos Státní zdravotní ústav.

Kuřáci elektronických cigaret v Česku(kolik procent lidí v Česku kouří elektronické cigarety (EC) | vývoj v letech)

Poznámka: ze současných uživatelů EC 78,7 % uvádí, že užívá EC s nikotinem, 5,4 % bez nikotinu, a 12,9 % uživatelů udává, že kombinuje EC s nikotinem a bez nikotinu. Data: NAUTA, Státní zdravotní ústav

Světová zdravotnická organizace nicméně upozorňuje, že i přes rozšířená tvrzení o nižším riziku produkují zahřívané tabákové výrobky při zahřívání nejen nikotin, ale navíc i další toxické chemikálie.

“Neexistuje žádný důkaz, který by prokázal, že zahřívané tabákové výrobky jsou méně škodlivé než běžné tabákové výrobky. Mnoho toxických látek nalezených v tabákovém kouři je v aerosolu u zahřívaných tabákových výrobků na výrazně nižších úrovních. Produkovaný aerosol ale obsahuje i jiné toxické látky, které se v něm někdy vyskytují i ve vyšších úrovních než v tabákovém kouři. Například glycidol, pyridin, dimethyltrisulfid, acetoin a methylglyoxal,“ uvádí WHO.

Jak se liší struktura kuřáků klasických a elektronických cigaret(dle jednotlivých věkových skupin, rok 2023)

Tradiční tabákové výrobky. Data: Státní zdravotní ústav | Foto: Aktuálně.cz / Shutterstock

Důvodů, proč se kuřáci uchylují ke kouření elektronických cigaret, je několik. Skoro polovina z nich je užívá kvůli jejich příchutím. Mezi další významné důvody se řadí větší tolerance okolí k elektronickým cigaretám nebo přesvědčení o jejich menší škodlivosti. Někteří kuřáci vidí v elektronických cigaretách cestu, jak kouření omezit nebo s ním postupně skoncovat.

Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že neexistuje žádná bezpečná úroveň vystavování se pasivnímu tabákovému kouři a že pasivní kouření ve světě ročně zabije 1,3 milionu lidí.

Tažení EU proti kouření

Podle dat Evropské komise způsobuje více než čtvrtinu úmrtí na rakovinu v EU, na Islandu a v Norsku právě kouření. Evropský plán boje proti rakovině si proto stanovil cíl, který chce, aby se do roku 2040 zrodila generace, v níž bude tabák užívat méně než 5 % obyvatelstva.

Letos v září Evropská komise doporučila lépe chránit lidi před účinky nepřímého kouře a nepřímých aerosolů, a to prostřednictvím revize doporučení Rady o nekuřáckém prostředí z roku 2009. To původní řešilo zejména vnitřní prostory, zatímco nová iniciativa doporučuje členským státům, aby rozšířily svoji politiku týkající se nekuřáckých zón i na venkovní prostory. Zejména pak prostředí, kde se mohou scházet děti, jako jsou hřiště, plavecké bazény nebo zábavní parky, ale i terasy restaurací, pláže a podobně.

Aktualizované doporučení zároveň vyzývá členské státy EU, aby se rozšířený zákaz týkal nejen klasických cigaret, ale i nových tabákových výrobků, jako jsou právě elektronické cigarety nebo zahřívané tabákové výrobky včetně těch beznikotinových.

Infografika: Johana Kofroňová, Datavize

Členské státy prostřednictvím Rady EU ve složení ministrů zdravotnictví na začátku prosince nová doporučení přijaly. Evropský parlament se oproti tomu na konci listopadu nedokázal shodnout na společném prohlášení, a dokument tak nakonec zamítl. 

Návrh v europarlamentu společně předložili Evropská lidová strana (EPP), socialisté a demokraté (S&D), Obnova Evropy a Zelení/EFA. Návrh však neprošel kvůli schválení pozměňovacích návrhů, které předložili evropští konzervativci a reformisté (ECR). Ty se snažily vyloučit z textu nové tabákové výrobky i terasy kaváren a restaurací, a byly tak v přímém rozporu s původním cílem návrhu.

Foto: EU

Radou EU přijatá a Evropským parlamentem odmítnutá doporučení Evropské komise nejsou právně závazná a nebyla by ani v případě, že by je schválili i europoslanci. Stejně jako není právně závazné to, že návrh europoslanci zamítli. Otázky zdravotní politiky totiž spadají do pravomocí jednotlivých členských států. Návrh má členským státům tedy poskytovat pouze rámec, který by měly následovat v rámci širšího úsilí o omezení rakoviny související s tabákem. Neschopnost se dohodnout ale vyvolává obavy z revize směrnice o tabákových výrobcích, na které Evropská komise pracuje a která bude vyžadovat širokou podporu. 

Zdroje: WHONAUTA - Státní zdravotní ústav, Vláda ČREvropská komise

 
OB
Obr Barpřed 4 měsíci

Bohužel ani slovo o odhazování vajglů na zem, hlavně v přírodě. Ať si kuřáci likvidují zdraví jak chtějí, to je jejich problém, ale ať nedělají kolem sebe toxický bo*del!

KV
Karel Vacekpřed 4 měsíci

ještě to neříkám, ale možná že brzo budu. Že za komunistů bylo více svobody.

PE
Petr Erlichpřed 3 měsíci

Vždyť stačí nevyrábět cigarety v celé Evropě. Na čem by, ale stát vydělával.

Právě se děje

Další zprávy