Hraniční případ, říká vnitro k neuznání Janečkova podpisu. Na vyřazení z voleb trvá

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2022 20:21
Ministerstvo vnitra uznalo, že jeho pracovník postupoval příliš formalisticky, když nezapočítal podpis podnikatele Karla Janečka na petičním archu ve prospěch vlastní prezidentské kandidatury. Vyplývá to z vyjádření vnitra, které si vyžádal Nejvyšší správní soud. Na vyřazení Janečka z voleb ale trvá, jeden sporný záznam podle resortu na výsledku nic nemění.
Karel Janeček.
Karel Janeček. | Foto: Jakub Plíhal

Posuzování Janečkových osobních údajů na petičním archu hodnotí vnitro jako "hraniční případ". Některé číslice nebyly dobře čitelné, přesto operátor spíše měl údaje uznat. Vnitro ve svém vyjádření zároveň poukazuje na to, že jeden hraniční případ nemůže zpochybnit nezapočítání tisíců dalších sporných podpisů, kvůli kterým se Janeček dostal pod zákonnou hranici 50 tisíc podporovatelů.

"Z jediné sporné situace nemůže být usuzováno na systémové pochybení ve vztahu k dalším neověřeným záznamům a nemůže vést automaticky k požadavku na znovuprovedení celé kontroly ze strany jiného orgánu, v daném případě soudu," stojí ve vyjádření. Soud nyní stanovisko vnitra poslal k replice Janečkovi.

Ve svém podání k Nejvyššímu správnímu soudu Janeček obecně uvedl, že právní úprava přímé volby prezidenta je netransparentní a nesrozumitelná, vytváří právní nejistotu a nerovnost mezi kandidáty. Vyzval proto správní soud, aby se kvůli pochybnostem o ústavnosti normy obrátil na Ústavní soud. Pokud návrhu nevyhoví, měl by Nejvyšší správní soud podle Janečka nařídit ministerstvu vnitra, aby jej pro lednovou volbu zaregistrovalo. Domnívá se, že vnitro při kontrole jeho petičních archů vyřadilo některé podpisy neoprávněně.

Ministerstvo ve vyjádření uvedlo, že se při kontrole petičních archů striktně řídí platnou právní úpravou, která ukládá ověřit správnost údajů na náhodně vybraném kontrolním vzorku čítajícím 8500 záznamů, případně ještě na druhém kontrolním vzorku stejné velikosti. Ke všem občanským kandidátům prý přistupovalo stejně, beze snahy někoho zvýhodnit či poškodit. V případě Janečka se nepodařilo v prvním kontrolním vzorku ověřit více než 2730 záznamů, v druhém pak téměř 2550.

Nejvyšší správní soud obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Jde o Janečka, podnikatele Karla Diviše, dále Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Soud obdržel také návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Soud musí rozhodnout nejpozději 15. prosince.

Video: Janeček: Podmínky pro kandidáty jsou nerovné. Někteří měli přístup do databáze občanů (30. 11. 2022)

„Nepodcenil jsem sběr podpisů, ale nastavení systému. Nutí lidi ke švindlu a čestný člověk je v nevýhodě,” tvrdí vyřazený kandidát Karel Janeček. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy