Nerudová v průzkumu poprvé vede, s 28 procenty by přeskočila Babiše i Pavla

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2022 14:38
Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. V prvním kole by získala 28 procent hlasů. Za ní by se umístil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu skončil Petr Pavel s 23,5 procenty.
Volební model prezidentských voleb agentury Median.
Volební model prezidentských voleb agentury Median. | Foto: Aktuálně.cz

V hypotetickém druhém kole by Babiše porazili Nerudová i Pavel, velká část respondentů ale zůstává v těchto duelech nerozhodnutých. Výsledky průzkumu v pátek představili zástupci agentury.

Další uchazeči, kteří podali přihlášku do přímé volby hlavy státu, by v prvním kole zůstali daleko za vedoucí trojicí. Senátor Pavel Fischer by dostal 5,5 procenta hlasů, odborový předák Josef Středula a senátor Marek Hilšer shodně 3,5 procenta hlasů. Kandidát SPD Jaroslav Bašta by získal 2,5 procenta hlasů.

Podnikatel Karel Janeček, jehož ministerstvo vnitra odmítlo registrovat a který se odvolal k soudu, má podle Medianu podporu dvou procent dotázaných. O jeho odvolání rozhodne Nejvyšší správní soud do 14. prosince. Stejně jako o odvolání Karla Diviše a kandidátní listině Denisy Rohanové.

Oproti říjnu si polepšila nejvýrazněji Nerudová, dva její největší protikandidáti také, ale mnohem méně - Babišova podpora vzrostla o 4,5 procentních bodů a předpokládaný volební zisk generála Pavla se zvýšil o jeden procentní bod. Ještě v říjnovém volebním modelu Medianu byl Pavel těsně první před Babišem a Nerudová třetí. Podobně dosud vypadaly i výsledky dalších agentur mapující podporu kandidátů, až v nynějším modelu Medianu se do čela poprvé dostala Nerudová.

Neokoukaná kandidátka

Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze na dotaz novinářů řekl, že výsledek Nerudové v modelu agentury Median vypovídá o vzrůstající tendenci, zda jde o významný posun, ale musejí podle něho ještě potvrdit průzkumy dalších společností. "Že roste, je vidět delší dobu, ale samozřejmě uvidíme, zda se trend potvrdí i u jiných agentur, aby bylo srovnání nejenom v čase, ale zároveň mezi jednotlivými agenturami," řekl Just. Trend Nerudové byl podle něj nicméně viditelný z předcházejících průzkumů.

Podle Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy má Nerudová dobře vedenou kampaň, dovede spojit profesní přednosti s osobním přístupem, včetně například "pečení cukroví." Je nová, neokoukaná, není spojená s žádnou politickou stranou, programový profil má hodně obecný a hodně doširoka, což je ale v prezidentské kampani přednost, míní politolog. "A netáhne za sebou velký stín z minulosti jako Petr Pavel," doplnil Mlejnek.

Posun Nerudové na první místo ho nepřekvapil. "Nyní na ni ale budou útočit všichni ostatní, bude nucená více se vymezovat k některým otázkám, nicméně má určitě potenciál, aby se na prvním místě udržela," dodal politolog.

Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu míní, že nárůst Nerudové signalizuje, že ji začíná vnímat významná část společnosti jako relevantní kandidátku. Může to být i dozvukem toho, že se v poslední době objevila i v jiných průzkumech se solidními výsledky. Nerudová je podle Mrklase kandidátem zejména mladších lidí často z měst, její kampaň je ale viditelná i na venkově a je dobře zorganizovaná, řekl.

Babiš má stále nejvíc skalních voličů

Představitelé Medianu soudí, že Nerudové se podařilo překročit "rubikon neznalosti" a oslovit širší skupinu voličů, nejen ty mladší. Dál má nicméně nejsilnější podporu mezi voliči od 25 do 34 let či absolventy vysokých škol, podporuje ji také velká část studentů. Babiše by volili zejména lidé starší 65 let a absolventi středních škol bez maturity. Také Pavel má největší podporu u starších lidí, podporu ale podle sociologů čerpá relativně rovnoměrně ve všech věkových generacích.

Volební jádro má dál nejvyšší Babiš - rozhodnutých příznivců připravených jít volit expremiéra je 19 procent, Nerudová má 15 procent skalních příznivců a Pavel 11 procent. Nerudová má z kandidátů nejvyšší volební potenciál - ukazuje podíl hlasů, který by mohl kandidát hypoteticky získat, pokud by ho volili všichni, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb. U Nerudové činí 41,5 procenta, následuje Pavel s 39 procenty, Babiš má potenciál 35,5 procenta.

Prezidentských voleb by se nyní určitě zúčastnilo 62 procent respondentů, dalších 12,5 procenta účast zvažuje. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna, očekávané druhé kolo o dva týdny později.

 

Právě se děje

Další zprávy