Češi reagují na sucho i povodně. Tůně a stromořadí vytváří i za paneláky či u dálnice

Češi reagují na sucho i povodně. Tůně a stromořadí vytváří i za paneláky či u dálnice
Ačkoliv ji obec vytvořila už v roce 2004, i v současné době ukazuje svůj pozitivní vliv na okolní krajinu.
Dnes již vzrostlé stromy obklopují mokřad, louky i protékající potok.
Biotop pomáhá zadržovat vodu v lokalitě, meze a remízky zabraňují erozi a poskytují úkryt pro zvířata.
Poblíž biocentra vznikl v roce 2009 sad starých ovocných odrůd, které naši předci pěstovali na zahradách, ale postupně se z nich vytratily.
Foto: Mokroš Mořice
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 8. 2020 17:25
Začalo veřejné hlasování o nejlepší nápad, jak připravit česká města a krajinu na změny klimatu jako sucho, vedra nebo přívalové deště - soutěž Adapterra Awards. Až do konce září mohou lidé na webu www.adapterraawards.cz vybírat z 21 nejlepších českých projektů ozeleňování budov, ochlazování městských ulic či navracení vody do krajiny. Podívejte se na první část snímků soutěžních projektů.

Soutěž Adapterra Awards pořádá druhým rokem Nadace Partnerství. "Do letošního ročníku se přihlásilo na osm desítek projektů, což potvrzuje zvyšující se povědomí o potřebě adaptací na změnu klimatu. Stále častěji se setkáváme se zohledněním dopadů klimatické změny při projektování staveb, úpravách zastavěných území i zásazích do krajiny," říká porotkyně Zuzana Rajchlová z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Přihlášené projekty pokrývají celou škálu adaptačních opatření a jsou hodnoceny porotou dle mnoha kritérií. Na volbě finalistů je podle Rajchlové patrné, že úspěšné a dobře hodnocené mohou být nejen velké veřejné záměry, ale i iniciativy jednotlivců či komunit.

Odborná komise vybrala  jedenadvacet projektů  z bezmála osmdesáti přihlášených. Podívejte se na první polovinu projektů. Na druhou se můžete těšit o víkendu.

Druhou část soutěžních projektů najdete zde 

Hlasovat můžete zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy