Útlum výroby nepomohl, emise i teploty jsou rekordní. Přinášíme novinky o klimatu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 7. 2020 15:55
Začíná se ukazovat, že ani nedávný rekordní pokles emisí přírodu nezachrání. Klimatická krize se prohlubuje, koronavirové pandemii navzdory. Deník Aktuálně.cz přináší další díl pravidelného měsíčního přehledu informací o klimatu.
Sibiř sužují tropické teploty a lesní požáry.
Sibiř sužují tropické teploty a lesní požáry. | Foto: ČTK

Poslední týdny přinesly dvě zdánlivě protichůdné zprávy: Během pandemie koronaviru došlo k největšímu poklesu produkce skleníkových plynů, zároveň ale množství oxidu uhličitého v ovzduší dosáhlo rekordně vysokých hodnot. Vědci pro to mají jednoduché vysvětlení. Navzdory pandemii, která měla dát přírodě "čas na zahojení", se škody napáchané v minulosti nenapravily.

Podle některých odhadů by se emise musely snížit o 20 až 30 procent minimálně na dobu půl roku až roku, aby se nárůst CO2 v atmosféře znatelně zpomalil.

"S hromaděním oxidu uhličitého je to trochu jako s odpadem na skládce. My ho neustále vypouštíme a on dál se hromadí," shrnul pro deník Washington Post Ralph Keening z Scripps Institutu Oceánografie. Krize podle něj emise sice zpomalila, ale ne dostatečně.

Podle měření amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byla v květnu historicky největší koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší. Meteorologická stanice na Havajských ostrovech naměřila měsíční průměr 417,1 ppm (částic na milion) koncentrace CO2, což je nejvyšší průměrná měsíční hodnota, jakou kdy na této stanici zaznamenali.

Nehledě na to, že po počátečním snížení už emise globálně zase rostou. Světová ekonomika opět startuje, doprava se pomalu obnovuje a hodnoty emisí se blíží loňské hranici.

Také teploty lámou rekordy, a to hlavně za severním polárním kruhem. Arktida je ke změnám klimatu náchylnější, za posledních 30 let se oteplila asi dvakrát rychleji, než je světový průměr. A nejrychleji teploty stoupají na Sibiři, kde už také začala sezona letních požárů. V rozlehlých a odlehlých oblastech Ruska hoří už více než milion hektarů lesa.

Nejde o jedinou přírodní katastrofu za polárním kruhem v Rusku. Z tepelné elektrárny v Norilsku uniklo 21 tisíc tun paliva, které se vlilo do řek a vsáklo do půdy. Za obrovskou ekologickou katastrofu může nejspíš dlouhodobé podceňování klimatické změny. Podle společnosti Nornickel, která elektrárnu vlastní, unikla ropa z nádrže údajně kvůli tomu, že roztála zmrzlá půda, na níž stojí. 

Rekordní teploty se na Sibiři objevovaly i v minulosti. Vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Marie Šabacká v rozhovoru pro DVTV vysvětluje, že takové výkyvy nejsou překvapivé. Problém je ale v tom, že současná teplá vlna trvá už od loňského prosince.

Jeden den s vysokou teplotou by nebyl problém, ale je zarážející, že tahle teplá vlna trvá už od prosince, říká vedoucí Centra polární ekologie. | Video: Martin Veselovský

O změně klimatu ale není možné mluvit pořád jen jako o katastrofě a blížící se apokalypse. Na nikoho už to dneska totiž nezapůsobí, je přesvědčen environmentální psycholog Jan Krajhanzl.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že lidé neslyší ani na věděcká fakta. "Nefunguje to, stejně jako nestačí kuřákům ukázat plíce zničené dehtem, aby přestali kouřit. Je potřeba ukazovat, co pozitivního může ochrana životního prostředí přinést, v čem může být díky ní náš život lepší," říká pedagog z Masarykovy univerzity v Brně. 

Planeta v nouzi. Klimatický speciál Aktuálně.cz

Planeta v nouzi, speciál Aktuálně.cz

Vedro ve městech, prázdné studny nebo vykácené lesy. Klimatické změny výrazně zasahují do života nás všech. Tvrdá fakta jasně ukazují, že planeta se kvůli vypouštění skleníkových plynů ohřívá a mění. Co se vlastně přesně děje? Jak se globální krize, ve které jsme se ocitli, projevuje v Česku i zahraničí a jaké bude mít následky?

Deník Aktuálně.cz připravil velký speciál věnovaný změně klimatu, ve kterém postupně zveřejňuje reportáže, rozhovory s odborníky i inovativně zpracované fotogalerie nebo interaktivní grafiky. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PALINASKLIMA.

Už jsme napsali:

Projekt vznikl za podpory  E.ON

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy