Rozpočet zelených dotací mocně posílí, mají oslovit nové lidi. Na co půjdou čerpat?

Petr Lukáč on Petr Lukáč, on
5. 12. 2018 11:41
Rodiny plánující rekonstrukci rodinných domů či výměnu kotle a radní, kteří zvažují zateplení obecních budov, čekají v příštích letech dobré zprávy. Stát pošle za letošní a pravděpodobně i za příští rok rekordní sumy do programu Nová zelená úsporám, který na tyto projekty poskytuje dotace.
Foto: ČTK

Cíl? Vtáhnout do programu ty, co zatím dotaci nezískali

Jak přesně SFŽP nový příliv peněz využije, není jasné. Jejich přebytek prý ale nehrozí. "Potenciál v energetických úsporách u rodinných domů je v řádech desítek miliard a naším úkolem je zejména vtáhnout do programu ty vlastníky domů, kteří doposud s žádnou investicí nezačali," říká Früblingová.

To, že by fond ve snaze vyplatit co nejvíc peněz začal dotace nesmyslně navyšovat, podle ní nehrozí. "Od loňského roku například spolufinancujeme projekty energetických úspor a budeme rozšiřovat nabídku podpory pro veřejný sektor i v oblasti novostaveb v pasivním standardu, neboť finance v této oblasti jsou již téměř vyčerpány," říká.

Na peníze z prodeje emisních povolenek si ale chtějí sáhnout i další hráči. Zástupci průmyslu by například chtěli, aby část financí dostávali jako kompenzaci za to, že jim povolenky neúměrně zvedají náklady na elektřinu. Co však stát s dalšími penězi z jejich prodeje udělá, zatím není jasné.

"Změna zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů je v tuto chvíli v přípravě a probíhá debata na všech odborných a resortních úrovních, proto se zatím zdržíme komentářů," říká Charvát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy