reklama
 
 

Rozpočet zelených dotací mocně posílí, mají oslovit nové lidi. Na co půjdou čerpat?

Cíl? Vtáhnout do programu ty, co zatím dotaci nezískali Foto: ČTK

Cíl? Vtáhnout do programu ty, co zatím dotaci nezískali

Jak přesně SFŽP nový příliv peněz využije, není jasné. Jejich přebytek prý ale nehrozí. "Potenciál v energetických úsporách u rodinných domů je v řádech desítek miliard a naším úkolem je zejména vtáhnout do programu ty vlastníky domů, kteří doposud s žádnou investicí nezačali," říká Früblingová.

To, že by fond ve snaze vyplatit co nejvíc peněz začal dotace nesmyslně navyšovat, podle ní nehrozí. "Od loňského roku například spolufinancujeme projekty energetických úspor a budeme rozšiřovat nabídku podpory pro veřejný sektor i v oblasti novostaveb v pasivním standardu, neboť finance v této oblasti jsou již téměř vyčerpány," říká.

Na peníze z prodeje emisních povolenek si ale chtějí sáhnout i další hráči. Zástupci průmyslu by například chtěli, aby část financí dostávali jako kompenzaci za to, že jim povolenky neúměrně zvedají náklady na elektřinu. Co však stát s dalšími penězi z jejich prodeje udělá, zatím není jasné.

"Změna zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů je v tuto chvíli v přípravě a probíhá debata na všech odborných a resortních úrovních, proto se zatím zdržíme komentářů," říká Charvát.

autoři: Petr Lukáč, on | 5. 12. 2018 11:41

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama