Rozpočet zelených dotací mocně posílí, mají oslovit nové lidi. Na co půjdou čerpat?

Petr Lukáč on Petr Lukáč, on
5. 12. 2018 11:41
Rodiny plánující rekonstrukci rodinných domů či výměnu kotle a radní, kteří zvažují zateplení obecních budov, čekají v příštích letech dobré zprávy. Stát pošle za letošní a pravděpodobně i za příští rok rekordní sumy do programu Nová zelená úsporám, který na tyto projekty poskytuje dotace.
Foto: Thinkstock

Na co lze dostat dotaci

V rámci NZÚ je možné dostat peníze jak na celkovou výstavbu domu v nízkoenergetickém standardu, tak na dílčí úpravy.

  • Vůbec nejvyšší částku je možné získat při zateplení a výměně oken a dveří u rodinného domu. V takovém případě stát hradí až polovinu výdajů, maximálně 550 tisíc korun.
  • "Od října se nově přispívá částkou 150 tisíc korun na stavbu nízkoenergetického domu s rekuperací, nadále zůstává příspěvek ve výši 300 tisíc korun na novostavbu v pasivním standardu nebo 450 tisíc, pokud majitelé novostavbu doplní o další systémy využívající obnovitelné zdroje energie, například instalují fotovoltaické panely," informoval ministr Brabec.
  • Polovinu (až 350 tisíc) poskytne fond na zdroje energie a solární systémy.
  • V neposlední řadě lze nově požádat i o příspěvek na venkovní stínicí techniku, jako jsou předokenní žaluzie, rolety nebo slunolamy. V těchto případech lze žádat až o tisíc korun na metr čtvereční plochy okna.

Jak si zajistit dotaci krok za krokem, se dozvíte zde.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy