Rozpočet zelených dotací mocně posílí, mají oslovit nové lidi. Na co půjdou čerpat?

Petr Lukáč on Petr Lukáč, on
5. 12. 2018 11:41
Rodiny plánující rekonstrukci rodinných domů či výměnu kotle a radní, kteří zvažují zateplení obecních budov, čekají v příštích letech dobré zprávy. Stát pošle za letošní a pravděpodobně i za příští rok rekordní sumy do programu Nová zelená úsporám, který na tyto projekty poskytuje dotace.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nová zelená úsporám:

Státní fond životního prostředí České republiky rozjel program Nová zelená úsporám (NZÚ) v roce 2014. Od té doby eviduje téměř 38 tisíc přijatých žádostí o dotaci v celkovém objemu 8,8 miliardy korun. Vyplaceno je již přes 23 tisíc žádostí za 4,3 miliardy korun. V jednotlivých oblastech - rodinné domy, bytové domy - je zájem následující:

Rodinné domy:

  • Přijato celkem 37 010 žádostí s požadavkem podpory ve výši 8,05 miliardy korun.
  • Vyplaceno je 23 009 žádostí za 4,09 miliardy korun.

V případě rodinných domů je největší zájem o dotace na jejich zateplení - tyto žádosti tvoří zhruba polovinu (46 procent). Ze zdrojů je největší zájem o solární termické systémy, které tvoří z celkového počtu přijatých žádostí 22 procent.

Tomu pak odpovídá i celkový objem prostředků vyplacených na jednotlivá opatření. Z celkové vyplacené částky šlo 68 procent na zateplení rodinných domů, 15 procent na výstavbu v pasivním standardu, 10 procent na solární systémy a zbylé prostředky do ostatních oblastí podpory.

Bytové domy:

  • Přijato celkem 857 žádostí s požadavkem podpory ve výši 705 milionů korun.
  • Vyplaceno je 315 žádostí za 243 milionů korun.

V kategorii bytových domů převažují žádosti týkající se zateplení, které tvoří 94 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy