Na výměnu lamp v obcích za šetrnější půjde 120 milionů korun

ČTK ČTK
23. 7. 2018 12:43
Šetrnějších lamp má do konce roku 2021 vzniknout více než 60 000. Peníze půjdou z programu Efekt, který je zaměřený na energetické úspory.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Na rekonstrukci veřejného osvětlení v obcích tak, aby nevznikal tzv. světelný smog, půjde 120 milionů korun. Dohodla se na tom ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a životního prostředí (MŽP). Šetrnějších lamp má do konce roku 2021 vzniknout více než 60 000, oznámila dnes ministerstva. Peníze půjdou z programu Efekt, který je zaměřený na energetické úspory.

Pro obce ležící mimo chráněná území je určeno 90 milionů korun, o dalších 30 milionů mohou žádat ty, které leží v chráněných územích. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové jde o novinku - na snížení světelného smogu dosud mohly dostat příspěvek jen ty obce, které leží na území národních parků.

Zájemci budou moci o peníze žádat od konce srpna, jedna obec získá maximálně dvoumilionovou dotaci. Podrobnosti představí ministerstva na středeční tiskové konferenci.

Světelné znečištění je nežádoucí jev, který vzniká při nesprávném směřování světla vzhůru nebo do volné krajiny. Přispívá k němu také osvětlení v nevhodnou dobu, jako je například noční osvětlení parkovišť u nákupních center mimo otevírací dobu. Částečně ho lze snížit polohou lamp veřejného osvětlení a také jejich výměnou tak, aby neobsahovaly modrou složku záření.

Světelný smog má negativní vliv na lidské zdraví a na biorytmy zvířat žijících ve volné přírodě, ovlivňuje například kvalitu spánku. Zbytečné nebo zbytečně intenzivní svícení zatěžuje ekonomiku. Kritizují ho také astronomové, protože znemožňuje pozorování hvězdné oblohy běžnými prostředky.

V Česku legislativa omezuje světelné znečištění jen v národních parcích, jinde leží v rukou obcí. V březnu letošního roku se vláda dohodla na krocích, které by měly světelný smog omezit. Kromě dotací pro šetrnější osvětlení je v plánu například osvěta o škodlivosti modré složky světla, kterou má provést ministerstvo životního prostředí, nebo analýza světelného znečištění z dopravy.

Původní program Efekt byl založen v roce 1998, tedy ještě před vstupem Česka do Evropské unie. Sloužil k podpoře projektů menšího rozsahu a fungoval jako doplněk pro operační programy a národní programy, jako je například Nová zelená úsporám. Od loňského roku ho nahradil program Efekt 2.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy