Praha - Firmy nebudou moci dát jednodušší a rychlejší výpovědi lidem, s jejichž prací nejsou spokojeny. Pravidla pro propouštění kvůli "neuspokojivým pracovním výsledkům" zůstanou stejná jako dosud.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 původně navrhoval, aby součástí novely zákoníku práce bylo právě zjednodušení těchto typů výpovědí. Firmy by už lidem nemusely poskytovat "přiměřenou dobu" na odstranění nedostatků (podrobněji v tomto článku).
Konečná verze návrhu, kterou nyní ministr poslal do vlády po připomínkách odborů, zástupců zaměstnavatelů i dalších resortů, se od původního březnového plánu liší ještě v dalších významných bodech.
Jedna z nejvýraznějších úprav se týká pracovních poměrů na dobu určitou. Zatímco dosud je lze v součtu uzavřít na maximálně dva roky, nově se má tato doba prodloužit až na devět. Současně se však omezí jejich opakování (detaily k návrhu najdete zde).
Čtěte také
- Změna: Za přesčasy už vám nebude náležet příplatek
- Zvrat u práce na dobu určitou: Teď dva roky, nově devět
- Kino v práci a všude květiny? Absurdní povinnost skončí
- Konec výhod, stát si chce brát peníze i z práce dohodou
- Udá vás soused i úřad, černá práce se nevyplatí
- Odchod ke konkurenci vám teď firma zakáže snadněji
- Naděje pro lidi, kteří zůstali bez odstupného i podpory
Ministerstvo ustoupilo i od záměru prodloužit maximální možnou dobu, na níž lze sjednat konkurenční doložku. I nadále tedy půjde omezit odcházejícího zaměstnance nejvýše na rok. V návrhu nicméně zůstala druhá výraznější novinka, zkracující minimální kompenzaci na polovinu současného stavu (podrobněji v tomto článku).
Většinu původních návrhů ale Drábek ponechal beze změny oproti březnové verzi. Jde například o rozšíření výpovědních důvodů o "hrubé porušení nemocenské" nebo prodloužení možné zkušební doby pro vedoucí zaměstnance.
Pokud návrh schválí vláda a Parlament, uvolní se od roku 2012 i pravidla pro příplatky za přesčasovou a víkendovou práci. Další změna se dotkne odstupného, které má nově záviset na počtu odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.
Podrobný seznam výraznějších změn, navržených v novele zákoníku práce, najdete v tomto přehledu.