Zřídili jsme vám datovou schránku, píše úřad. Jak postupovat, když dopis dostanete

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
10. 1. 2023 6:12
Ministerstvo vnitra začalo rozesílat dopisy, které obsahují přístupová hesla k nově vytvořeným datovým schránkám. Míří k živnostníkům, spolkům a nadacím, kteří doposud schránku neměli, ovšem podle zákona ji od ledna musí vlastnit a jejím prostřednictvím komunikovat se státem. Zatím je na cestě přes 100 tisíc dopisů z více než dvou milionů, denně hodlá úřad obeslat 50 tisíc příjemců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Datové schránky byly doposud povinné jen pro firmy, státní orgány, samosprávy a pro některé vybrané profese. Dobrovolně si ji zřídila i řada živnostníků.

Od Nového roku ale platí zákon, který ji povinně nařizuje všem živnostníkům, a to i těm s pozastavenou činností - všem, kteří mají IČO. Dále spolkům, nadacím a musí ji mít i například společenství vlastníků jednotek.

Protože řada z těchto zákonem označených osob stále datovku nemá, stát jim ji nyní sám zřizuje. A posílá všem doporučené dopisy s přístupovými hesly. Ve třech vlnách nejpozději do 31. března rozešle přes 2 miliony dopisů. 

"Začali jsme rozesílat dopisy, nyní jich je na cestě přes 70 tisíc. Každý den plánujeme rozeslat dalších několik desítek tisíc dopisů," uvedl v pondělí ředitel eGovernmentu ministerstva vnitra (MV) Roman Vrba.

Podle něj je digitalizace jednou z hlavních priorit ministerstva vnitra a právě datové schránky pomohou přesunout komunikaci s úřady do online prostředí. 

Lidé, kteří si datovou schránku v minulosti dobrovolně založili jako občané a přitom podnikají, budou mít dvě datové schránky - jednu občanskou a druhou podnikatelskou. Přístupová hesla do státem zřízené podnikatelské schránky jim přijdou do té občanské, kterou už mají. 

Pokud si živnostník úspěšně vyřídil datovou schránku ještě před tím, než obdržel dopis o aktivaci, už ho do schránky ani nedostane. Na aktivační údaje by si musel počkat pouze v případě, že jeho žádost o zřízení datové schránky přes CzechPoint nebo Identitu občana byla neúspěšná, protože mezitím už mu ji stačil zřídit stát.

Co dělat s doporučeným dopisem

Když přijde domů nebo na poštu dopis se žlutým pruhem, najdou v ní uživatelé první přístupová hesla do nové datové schránky. Postup je následující: 

  • do prohlížeče na internetu zadejte adresu: www.mojedatovaschranka.cz,
  • klikněte na přihlášení jménem a heslem v panelu na pravé straně,
  • do kolonek na další stránce zadejte údaje, které jste dostali v dopise, a klikněte na Pokračovat,
  • po prvním přihlášení si musíte změnit heslo,
  • následně zadejte e-mail, na který budou chodit oznámení, že vám do datové schránky přišla nová zpráva, poté zadejte kód, který vám mezitím přišel na e-mail,
  • kliknutím na Pokračovat se dostanete do datové schránky, kde najdete první zprávu - základní informace k vaší datové schránce.

Ministerstvo vnitra už v listopadu spustilo reklamní kampaň za 21 milionů korun, která má široké veřejnosti představit datové schránky a ukázat jejich výhody. 

Zřízení schránky je a bude zadarmo. Bezplatná je rovněž komunikace s úřady. Zpoplatněná je pouze komerční zpráva, tedy když bude majitel schránky posílat zprávu například známému nebo obchodnímu partnerovi. Ta stojí deset korun. 

Jak připomíná Michal Jelínek z V4 Group, lidé, kteří datovou schránku nechtějí používat, ale ze zákona mají povinnost, musí jedině zrušit živnost. 

Pozor na fikci doručení a krátkou archivaci

Existují čtyři druhy datových schránek: pro fyzickou osobu, pro podnikající fyzickou osobu, pro právnickou osobu a pro orgány veřejné moci. "Určitě se nevyplatí si datovou schránku nezprovoznit. Datová schránka totiž funguje, i když si ji majitel neaktivuje," vysvětluje Jelínek.

Ministerstvo přirovnává datovku k e-mailové schránce, jejímž bonusem je to, že totožnost majitele je úředně ověřená. Jenže na rozdíl od e-mailu u datové schránky platí takzvaná fikce doručení.

"To znamená, že pokud vám přijde nějaké oznámení, je po uplynutí deseti dní považováno za doručené i přesto, že jste si jej nepřečetli. Pokud nechcete datovku stále kontrolovat, je možné si nastavit notifikace o doručení zprávy do e-mailu nebo SMS," říká Michal Jelínek.

Navíc doručené zprávy zůstávají ve schránce pouze 90 dní. Pak mizí. "Zůstává tam ale značka původního dopisu, takže lidé se mohou na úřad obrátit s prosbou, aby jim původní dokument znovu zaslal," tvrdí Roman Vrba z MV.

Pokud uživatelé chtějí, aby datovka sloužila i jako archiv, mohou si připlatit takzvaný datový trezor, ceny ovšem nejsou nízké. Platí se za něj podle počtu uložených zpráv: 120 korun za dvacet zpráv nebo 29 500 korun za pět tisíc zpráv. Proto je lepší si důležité zprávy stáhnout do vlastního počítače.

Do datové schránky chodí i například pokuty za špatné parkování. "V případě, že pokutu nezaplatíte, bude vám doručena informace o úroku z prodlení a pak i příkaz k exekuci," varuje Michal Jelínek. 

 

Právě se děje

Další zprávy