Zdraží rozvod i stavební povolení, naplánovali ministři

Petr Kučera Petr Kučera
26. 7. 2010 6:33
Noví členové kabinetu připravují zvýšení soudních a správních poplatků
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Návrh na rozvod, zápis do obchodního rejstříku nebo spory o peníze zdraží. Víc zaplatíme také za stavební povolení nebo územní rozhodnutí. Pravděpodobně to ale nebude dříve než od roku 2012.

Zvýšení soudních poplatků plánuje staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, růst správních poplatků za stavební řízení chystá nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Oba dva tak v zásadě chtějí pokračovat ve snaze, kterou začali už jejich předchůdci ve funkci za vlády Jana Fischera.

"Stávající systém soudních poplatků je neudržitelný, protože nekoresponduje se zásadními změnami ekonomické situace, podfinancováním rezortu, zvýšením cenové hladiny a podobně. Počítám s tím, že vládě předložím novelu, která systém nastaví odpovídajícím způsobem," řekl online deníku Aktuálně.cz Jiří Pospíšil (ODS). Také Jankovský považuje dosavadní snahu svého předchůdce o zvýšení správních poplatků za racionální.

Zatím není jasné, jaké konkrétní položky zdraží a o kolik. Podle předchozích návrhů by to ale mělo být přinejmenším o inflaci, protože poplatky za soudy ani za stavební řízení zůstávaly v posledním desetiletí stejné nehledě na růst cen.

Dražší spory o peníze, rozvody, exekuce i zápisy do rejstříku

S konkrétním návrhem na zvýšení soudních poplatků přišla už předchozí ministryně Daniela Kovářová. Ve Fischerově vládě však překvapivě nenašla podporu, těsná většina ministrů byla proti.

Podle Kovářové se poplatky zvyšovaly naposledy před deseti lety. Ve vztahu k průměrné hrubé mzdě pak od roku 2001 postupně klesaly, ministerstvo je tedy nyní chce jen vrátit na úroveň odpovídající tehdejší situaci.

"Soudy mají stále vyšší výdaje například za poštovné, energie, spotřební předměty i mzdy, aniž by se to v předchozím desetiletí projevilo na poplatcích," zdůrazňovala Kovářová.

Netajila se ani tím, že vyšší poplatky mají mít částečně i regulační účinek. Tedy motivovat účastníky také ke smírnému řešení sporů či k omezení šikanózních, neúčelných a zbytečných žalob.

Mají také odpovídat rostoucí náročnosti některých typů sporů. Například zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku by měl být dražší než u společnosti s ručením omezeným. Složitější než dříve bývají i řízení o majetkové vypořádání při rozvodu manželství.

Podle návrhu ministerstva spravedlnosti měly i nadále existovat výjimky u některých typů řízení či pro sociálně slabší účastníky, aby se jim neztížil přístup ke spravedlnosti. Kromě už zmíněné většiny sporů o výživné jde například o spory týkající se domácího násilí, sociálních dávek, opatrovnictví, přípustnosti držení v ústavu zdravotnické péče, škody na zdraví či náhrady škody způsobené úřadem, policií a podobně.

I nadále samozřejmě měla platit zásada, že strana, která ve sporu uspěje, má nárok na úhradu nákladů řízení - včetně poplatků - od poražené strany.

O konkrétních položkách a jejich navrhovaném zdražení jsme podrobněji psali v tomto článku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji v předchozím článku:
Chystáte rozvod? Zaplatíte za něj třikrát víc než dosud

"Úmysl novelizovat zákon o soudních poplatcích vznikl již za mého předchozího působení na ministerstvu spravedlnosti v roce 2008," připomíná Pospíšil. Nyní se chce podrobněji seznámit s konkrétním návrhem, který pak připravila jeho předchůdkyně, a případně jej upravit. "V tuto chvíli nedokážu odhadnout, k jakému datu by se mohl systém výrazně proměnit. Návrh musí nejprve projít standardním legislativním kolečkem," dodává ministr.

Více peněz za stavební povolení, možná i katastr

Už několikrát odsunuté je také plánované zdražení poplatků týkajících se činnosti stavebních úřadů. Ministerstvo pro místní rozvoj sice už vloni připravilo konkrétní návrh, Fischerova vláda o něm ale nakonec nerozhodla.

"Pokládám snahy o zvýšení těchto poplatků - alespoň jako dorovnání inflace - za racionální," řekl online deníku Aktuálně.cz ministr Kamil Jankovský (Věci veřejné).

Důvodem navrhovaného zvýšení je fakt, že správní poplatky pro oblast územního rozhodování a povolování staveb se od roku 1992 téměř nezměnily. "Současný stav je dlouhodobě neúnosný. Náklady na územní a stavební řízení rostou, stejně jako jeho náročnost," vysvětluje Jan Štoll z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

Podle dosavadního návrhu má nadále platit, že k stavbě rodinného domu do 150 metrů zastavěné plochy s maximálně dvěma nadzemními podlažími a podkrovím není potřeba stavební povolení, ale postačí takzvané ohlášení. Ministerstvo nakonec ustoupilo od původního záměru, aby si úřad mohl nově účtovat 2000 korun za písemný souhlas s tímto ohlášením.

U staveb, které potřebují stavební povolení, má být novinkou odstupňování poplatků podle předpokládané ceny stavby. Například stavební povolení pro rodinný dům s náklady jeden až pět milionů korun by místo nynějších 300 korun přišlo na 5000 korun. Další příklady konkrétních zdražení jsme přinesli v tomto článku.

Od roku 2007 je možné řadu staveb, které dříve vyžadovaly stavební povolení, uskutečnit pouze na základě územního rozhodnutí, územního souhlasu nebo na základě ohlášení stavebnímu úřadu. Také pro odstranění stavby nebo pro povolení změny v užívání stavby není potřeba vydání správního rozhodnutí.

"V praxi to nyní znamená, že stavební úřady provádějí řadu úkonů, které nahradily vydávání zpoplatněných povolení, aniž za ně mohou vybírat správní poplatek. Náročnost posuzování je přitom srovnatelná se zpoplatňovanými úkony," dodává Štoll.

Bytový dům Na Topolce. Dodavatel: AT DEVELOPMENT a.s.
Bytový dům Na Topolce. Dodavatel: AT DEVELOPMENT a.s. | Foto: stavbaroku.cz
Čtěte podrobněji v předchozím článku:
Chcete stavět? Máte štěstí. Povolení zatím nezdraží

Už od ledna 2009 měly zdražit také zápisy do katastru nemovitostí. Ani jeden z návrhů však před volbami nezískal potřebnou podporu. Předseda úřadu Karel Večeře už dříve online deníku Aktuálně.cz naznačil, že se o zvýšení poplatků znovu pokusí po volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy