Majitelé nezařazených účtů nebo jejich dědicové doposud formálně žádali o výpis u obchodníků s cennými papíry nebo u CDCP korespondenčně s ověřeným podpisem.
On-line výpis z takzvaného nezařazeného účtu cenných papírů (tedy bývalého účtu zaniklého Střediska cenných papírů) lze nyní získat na internetových stránkách www.cdcp.cz.
"Novou službu jsme mohli připravit i díky letošnímu zavedení bankovní identity s cílem zjednodušit lidem přístup k získání výpisu z nezařazeného účtu. Tento výpis jim poskytne jasnou informaci, zda a které akcie ještě na tomto účtu drží," potvrzuje Ondřej Dusílek, generální ředitel CDCP.
Depozitář si od nové on-line služby slibuje, že se sníží počet nezařazených účtů, kterých existuje více než 700 tisíc. Poplatek za výpis on-line činí 90 korun.
Žadatele si nejprve musí ověřit přes bankovní identitu, kterou v tuto chvíli nabízejí čtyři banky - Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta Money Bank. Ostatní se budou přidávat v následujících měsících. Zatím totiž umožňují ověření jen vůči státním orgánům, nikoli soukromým subjektům, což depozitář je.
Po ověření musí žadatel potvrdit souhlas s podmínkami, zaplatit on-line přes svoji banku poplatek ve výši 90 korun, následně poskytnout rodné číslo opět prostřednictvím BankID, které depozitář potřebuje znát, aby mohl výpis ve formátu pdf vytvořit.
Poté opět přes ověření výpis už jen stáhne do počítače spolu s fakturou za zaplacený poplatek. Výsledek je znám do pár minut.
Pokud lidé zjistí, že cenné papíry z kuponovky vlastní, měli by si zřídit majetkový účet u některého z účastníků CDCP, tedy bank či obchodníků s cennými papíry. Obchodník pak může s akciemi vlastníka na jeho žádost obchodovat.
Ověřovat můžete i jinak, ale dráž
U výpisu prostřednictvím řádně vyplněného papírového formuláře s ověřeným podpisem dosud činil poplatek 500 korun a byl doručen žadateli na dobírku.
Depozitář přitom není jediná cesta, jak ověřit zapomenuté akcie. Lidé mohou informace získat i ve většině českých bank a některých obchodníků s cennými papíry. Tam si ale nejprve musíte sjednat schůzku s investičním specialistou. Ti sedí jen na některých pobočkách. U přepážky nikdo nepomůže, maximálně ke specialistovi objednají.
Za vyhledání akcií z nezařazeného účtu si banky účtují poplatek v řádech několika stokorun. Existují také projekty, které za poplatky pomáhají s dohledáním a naceněním ztracených akcií. Například služba s názvem Zapomenuté miliardy nabízí lidem, kteří si nejsou jistí, zda jim nějaké akcie z kuponovky patří, že jim je vyhledá. Pokud tento brněnský start-up žádné akcie neobjeví, nabízí službu zdarma. Pokud akcie najde, počítá si 15 procent z ceny akcií.
V kuponové privatizaci, která se uskutečnila ve dvou vlnách v letech 1992 až 1994, si každý dospělý občan mohl zakoupit kuponovou knížku a kolek v hodnotě 1000 korun a tím se zapojit do směny investičních kuponů za akcie podniků.
Účast byla obrovská - první vlny kuponové privatizace se zúčastnilo skoro šest milionu občanů, ve druhé vlně dokonce přes šest milionů. V obou vlnách byl zprivatizován majetek za 367,5 miliardy korun, což představovalo 1172 dosud státních podniků. Po necelých 30 letech přitom stále existují stovky tisíc účtů z kuponovky, na kterých leží ladem cenné papíry za několik desítek miliard korun.