Spoření je mrtvé, ať žije investice. Kam uložit peníze a nepřiživovat bytovou krizi

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 9. 2021 6:47
Inflace rychle roste, nyní je na 3,4 procenta. To je na českou ekonomiku celkem vysoké číslo, které znehodnocuje peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech. Úroky v bankách jsou navíc maximálně u jednoho procenta. Zeptali jsme se proto odborníků, do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly.
Foto: ISIFA/Thinkstock

Stovky miliard ztrácejí hodnotu

Lidé měli v polovině roku uloženo v bankách a stavebních spořitelnách 3,225 bilionu korun. Z toho bylo 896 miliard na spořicích účtech, které ale nabízejí v současnosti minimální zhodnocení jen v desetinách procenta, maximálně kolem jednoho procenta. A tak rozhodně nepokryjí rostoucí inflaci a peníze ztrácejí hodnotu. Například ze 100tisícového vkladu při inflaci 3,4 a úrocích 0,8 procenta přijdete za rok o zhruba dva a půl tisíce korun. 

"Hotovost nenese žádný úrok, takže v období zvýšené inflace je držení většího objemu hotovosti na bankovním účtu doslova smrtící, neboť kvůli inflaci reálná hodnota této hotovosti v průběhu času výrazně klesá," říká Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Managementu. 

Doporučuje lidem na bankovním účtu momentálně držet hotovost maximálně na úrovni šesti měsíčních výdajů jejich domácnosti jako železnou likvidní rezervu, více rozhodně ne.

Pokud lidé chtějí svoje úspory ochránit, nezbývá jim podle odborníků nic jiného než opustit "bezpečí" bank a přijmout investiční riziko. "Spoření je mrtvé a ještě dlouhou dobu bude. Musíme jít do rizika nebo nechat úspory požrat inflací," říká Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger. 

  • Do čeho ale investovat - do akcií, dluhopisů, zlata, umění, či kryptoměn? Názory odborníků se dozvíte na následujících kartách.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy