Zájem o hypotéky je rekordní. Lidé spěchali do bank před dalším zpřísněním

Olga Skalková Olga Skalková
Aktualizováno 19. 4. 2017 7:05
Banky v prvním čtvrtletí poskytly hypotéky za rekordních 58 miliard korun. Lidé spěchali před příchodem dalšího zpřísnění. Rekordní zájem nezbrzdil ani růst sazeb, které se v průměru dostaly ke dvěma procentům.
Průměrné sazby hypoték se odrazily ode dna a míří ke dvěma procentům.
Průměrné sazby hypoték se odrazily ode dna a míří ke dvěma procentům. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Zájem o hypoteční úvěry byl v Česku v letošním prvním čtvrtletí rekordní. Lidé si totiž ještě chtěli sáhnout na hypotéky, které banky přestaly od dubna na základě doporučení České národní banky nabízet.

Zájemce o úvěry na bydlení nezastavil ani postupný růst sazeb. Podle Fincentrum Hypoindexu stoupla průměrná úroková sazba v březnu na 1,95 procenta oproti únorovým 1,87 procenta.

Svého dna dosáhly sazby loni v listopadu a prosinci, kdy klesly na 1,77 procenta. V závěru loňského roku ale banky postupně sazby zvyšovaly a pokračují v tom i v posledních týdnech. Data Hypoindexu vycházejí ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování v uvedeném období.

Nové zájemce o úvěry bankám v prvních třech měsících roku přiváděla přísnější doporučení ČNB pro banky. "Mnoho lidí se snažilo na poslední chvíli využít možnosti vzít si úvěr ještě i během března," potvrzuje Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.

Banky v březnu poskytly hypotéky za 21,13 miliardy korun, vyplývá ze statistiky Fincentrum Hypoindex. Tím se březen stal třetím nejsilnějším měsícem v historii hypoték. Víc na hypotékách banky poskytly jen loni v listopadu (29,7 miliardy korun) a loni v červnu (23,8 miliardy korun).

I tak se ale letošní první čtvrtletí do historie rekordů zapíše. Celkový objem hypoték poskytnutých za první tři měsíce dosáhl 57,6 miliardy korun, což je meziroční růst téměř o 28 procent a současně rekordní objem za první čtvrtletí v celé dosavadní historii hypoték.

Centrální banka postupně svými doporučeními týkajícími se hypoték tlačí lidi, aby na nákup nemovitosti měli část vlastních úspor. Snaží se ochladit růst cen nemovitostí a předejít riziku vzniku realitní bubliny.  

Od loňského října ČNB bankám zakázala prodej stoprocentních hypoték a od dubna nad 90 procent hodnoty nemovitosti. Výrazně přitom omezila i nabídku hypoték mezi 80 a 90 procenty hodnoty nemovitosti - v tomto pásmu mohou banky poskytnout jen 15 procent z nových obchodů v každém čtvrtletí. Podle bankéřů dosahoval podíl těchto hypoték kolem jedné třetiny.

 

Právě se děje

Další zprávy