Vodafone nově láká na neomezená data. Jsou ale jen pro sociální sítě nebo "messengery"

Jan Úšela Jakub Zelenka Jan Úšela, Jakub Zelenka
Aktualizováno 5. 10. 2017 15:57
Zákazníci operátora si nově budou moci připlatit 99 korun za neomezená data. Nabídka neomezených dat se však vztahuje pouze na sociální sítě nebo "messengery". O2 má podobné zvýhodnění pro Spotify.
Vodafone má nyní ještě novější tarify. Ilustrační snímek.
Vodafone má nyní ještě novější tarify. Ilustrační snímek. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Operátor Vodafone představil nové datové tarify. Nově si u něj budou moci lidé připlatit za neomezená data. Má to však háček.

Za 99 korun firma nově nabízí neomezený přístup k sociálním sítím nebo k messengerům - aplikacím na posílání zpráv a fotek. Ty půjde dokoupit ke klasickým tarifům nebo i předplaceným kartám, kde jsou data limitovaná.

Mezi sociální sítě, které spadají do nové služby Vodafone Pass, patří Facebook, Twitter, Instagram a Pinterest. Datový limit se u těchto služeb nebude vyčerpávat ani při sledování videa či prohlížení fotek. Stejně tak i u messengerů WhatsApp, Viber, Messenger, Telegram a Vodafone Message+.

V polovině listopadu chce operátor ještě spustit podobné služby pro hudbu a video obsah. Detaily však zatím společnost neprozradila, cena by se ale měla lišit. Balíčky pak půjdou různě kombinovat.

"Neomezený provoz v sítích vybraných partnerů umožnila silná vyjednávací pozice globální skupiny Vodafone. Zároveň jsme otevření pro dohodu s dalšími poskytovateli. Partnery pro hudbu a video oznámíme později. Máme připraveno velké množství dalších věcí, kterými chceme tuzemský trh změnit," řekl Báča.

Podle průzkumu Vodafonu data využívají lidé v 93 procentech pro komunikaci, 87 procent pro přístup na sociální sítě, 89 procent stahuje videa a 48 procent stahuje hudbu.

Nové balíčky od Vodafonu kritizuje spotřebitelská organizace Telefonující.cz, která bojuje za levná data. "Dva nové doplňkové balíčky ukazují pokračující vyčuranost operátorů a bídu jejich nabídky. Za 198 korun dostanou uživatelé přístup do 4 sociálních sítí a jediné nejběžnější chatovací aplikace. V mnoha zemích jsou takové doplňující balíčky zcela zdarma nad rámec běžných datových balíčků, za cenu do nebo kolem 200 korun lze v některých zemích pořídit rovnou běžné hlasové tarify i s daty," řekl mluvčí iniciativy Svatopluk Bártík.

Jako příklad uvedl bulharský Telenor s 2,25 Gb a neomezeným voláním za 152 korun či islandskou Novu s 5 GB za 174 korun a slovenskou 4ku s 10 GB za 203 korun.

Podobnou nabídku jako Vodafone nabízí například společnost O2 s platformou pro on-line poslouchání hudby Spotify. Ta s vybranými tarify nečerpá data. Kvůli takovému zvýhodňování služeb však na korporaci mířila kritika, že narušuje síťovou neutralitu ve prospěch jiné firmy.

Neomezená data na jakékoli použití nabízí řada operátorů v jiných evropských zemích. Známý je případ Finska. Společnost DNA službu poskytuje za zhruba 450 korun. Nově tarify pro neomezené využívání internetu představil i operátor Telenor v Maďarsku. Data bez omezení tam vyjdou na 500 korun.

Cena za mobilní internet se stala na začátku roku politickým tématem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy řekl, že očekává datové jaro. To ale zatím přišlo jen zčásti. Cena za 1 GB dat je v Česku jedna z nejvyšších v Evropě. Roky se neomezené tarify s 1,5 GB dat držely u všech třech velkých mobilních operátorů na ceně 749 korun. Letos však došlo ke změně a operátoři za podobnou cenu data přidávali.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy