Vodafone nově láká na neomezená data. Jsou ale jen pro sociální sítě nebo "messengery"

Jan Úšela Jakub Zelenka Jan Úšela, Jakub Zelenka
Aktualizováno 5. 10. 2017 15:57
Zákazníci operátora si nově budou moci připlatit 99 korun za neomezená data. Nabídka neomezených dat se však vztahuje pouze na sociální sítě nebo "messengery". O2 má podobné zvýhodnění pro Spotify.
Vodafone má nyní ještě novější tarify. Ilustrační snímek.
Vodafone má nyní ještě novější tarify. Ilustrační snímek. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Operátor Vodafone představil nové datové tarify. Nově si u něj budou moci lidé připlatit za neomezená data. Má to však háček.

Za 99 korun firma nově nabízí neomezený přístup k sociálním sítím nebo k messengerům - aplikacím na posílání zpráv a fotek. Ty půjde dokoupit ke klasickým tarifům nebo i předplaceným kartám, kde jsou data limitovaná.

Mezi sociální sítě, které spadají do nové služby Vodafone Pass, patří Facebook, Twitter, Instagram a Pinterest. Datový limit se u těchto služeb nebude vyčerpávat ani při sledování videa či prohlížení fotek. Stejně tak i u messengerů WhatsApp, Viber, Messenger, Telegram a Vodafone Message+.

V polovině listopadu chce operátor ještě spustit podobné služby pro hudbu a video obsah. Detaily však zatím společnost neprozradila, cena by se ale měla lišit. Balíčky pak půjdou různě kombinovat.

"Neomezený provoz v sítích vybraných partnerů umožnila silná vyjednávací pozice globální skupiny Vodafone. Zároveň jsme otevření pro dohodu s dalšími poskytovateli. Partnery pro hudbu a video oznámíme později. Máme připraveno velké množství dalších věcí, kterými chceme tuzemský trh změnit," řekl Báča.

Podle průzkumu Vodafonu data využívají lidé v 93 procentech pro komunikaci, 87 procent pro přístup na sociální sítě, 89 procent stahuje videa a 48 procent stahuje hudbu.

Nové balíčky od Vodafonu kritizuje spotřebitelská organizace Telefonující.cz, která bojuje za levná data. "Dva nové doplňkové balíčky ukazují pokračující vyčuranost operátorů a bídu jejich nabídky. Za 198 korun dostanou uživatelé přístup do 4 sociálních sítí a jediné nejběžnější chatovací aplikace. V mnoha zemích jsou takové doplňující balíčky zcela zdarma nad rámec běžných datových balíčků, za cenu do nebo kolem 200 korun lze v některých zemích pořídit rovnou běžné hlasové tarify i s daty," řekl mluvčí iniciativy Svatopluk Bártík.

Jako příklad uvedl bulharský Telenor s 2,25 Gb a neomezeným voláním za 152 korun či islandskou Novu s 5 GB za 174 korun a slovenskou 4ku s 10 GB za 203 korun.

Podobnou nabídku jako Vodafone nabízí například společnost O2 s platformou pro on-line poslouchání hudby Spotify. Ta s vybranými tarify nečerpá data. Kvůli takovému zvýhodňování služeb však na korporaci mířila kritika, že narušuje síťovou neutralitu ve prospěch jiné firmy.

Neomezená data na jakékoli použití nabízí řada operátorů v jiných evropských zemích. Známý je případ Finska. Společnost DNA službu poskytuje za zhruba 450 korun. Nově tarify pro neomezené využívání internetu představil i operátor Telenor v Maďarsku. Data bez omezení tam vyjdou na 500 korun.

Cena za mobilní internet se stala na začátku roku politickým tématem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy řekl, že očekává datové jaro. To ale zatím přišlo jen zčásti. Cena za 1 GB dat je v Česku jedna z nejvyšších v Evropě. Roky se neomezené tarify s 1,5 GB dat držely u všech třech velkých mobilních operátorů na ceně 749 korun. Letos však došlo ke změně a operátoři za podobnou cenu data přidávali.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy