Mobilního operátora opustíte rychleji. Začínají platit nová pravidla, zvyšují i pokuty

Ekonomika Ekonomika
2. 9. 2017 20:48
Novela telekomunikačního zákona zkracuje výpovědní lhůtu na 30 dnů. Nově také platí, že smlouvu na dobu určitou nemůže operátor prodloužit bez výslovného souhlasu klienta. Operátorům za porušení podmínek i hrozí vyšší sankce.
Už ji zase naštval. (ilustrační foto)
Už ji zase naštval. (ilustrační foto) | Foto: iStock

Praha - Pro operátory začínají od soboty 2. září platit přísnější podmínky ohledně změn a výpovědí zákaznických smluv. Účinnosti totiž nabývá část novely zákona o elektronických komunikacích, která například zkracuje výpovědní dobu u smluv na nejvýše 30 dnů.

Délka výpovědní doby nebyla dosud zákonem omezena a každý operátor si ji stanovoval ve smlouvě podle svého uvážení. Už dnes uplatňuje 30 dnů ve svých podmínkách ohledně výpovědí T-Mobile. Konkurenční O2 má šestitýdenní výpovědní lhůtu a Vodafone smlouvy vypovídá nejpozději na konci účtovacího období (nejčastěji jde o měsíc), které následuje po účtovacím období, v němž zákazník výpověď podal.

Nově tedy nesmí být výpovědní lhůta delší než 30 dnů, přičemž den podání výpovědi se nepočítá.

Mění se také způsob prodlužování smluv sjednaných na dobu určitou. "Doposud musel často ten, kdo neměl zájem o automatické prodloužení smlouvy na další období, sám aktivně a v přesně určeném období sdělit poskytovateli svůj nesouhlas s takzvanou autoprolongací," vysvětluje Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Nyní se tento princip obrací. "K automatickému prodloužení smlouvy na dobu určitou může dojít jen tehdy, pokud k tomu zákazník udělí svůj prokazatelný souhlas. Jinak smlouva přechází ve smlouvu na dobu neurčitou," dodává Drtina.

Pokud operátor jednostranně mění smlouvu, musí také informovat své klienty o všech změnách smlouvy spolu s poučením, že zákazník má právo s návrhem změny nesouhlasit a ke dni účinnosti změny smlouvu bez jakýchkoliv sankcí ukončit.

"Nesplnění takové povinnosti je přestupkem, za který lze udělit nově pokutu až do výše pěti procent čistého obratu přestupce dosaženého za poslední ukončené účetní období," upozorňuje Drtina na další opatření v novele, které umožňuje vyšší pokuty pro operátory.

Novela sice dává operátorům lhůtu šest měsíců, aby smluvní podmínky uvedli do souladu se zákonem, změny ale podle Českého telekomunikačního úřadu platí ihned. A to pro nové i stávající zákazníky. "Povinnost totiž plyne přímo ze zákona," dodal Drtina.

Úřad již u dřívější novely vyžadoval po operátorech, aby jednali podle nových zákonných podmínek, i když změny ještě nestačili "propsat" do svých obchodních podmínek. "Tento právní výklad potvrdil jako správný i Ústavní soud ČR," říká Drtina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy