Mobilního operátora opustíte rychleji. Začínají platit nová pravidla, zvyšují i pokuty

Ekonomika Ekonomika
2. 9. 2017 20:48
Novela telekomunikačního zákona zkracuje výpovědní lhůtu na 30 dnů. Nově také platí, že smlouvu na dobu určitou nemůže operátor prodloužit bez výslovného souhlasu klienta. Operátorům za porušení podmínek i hrozí vyšší sankce.
Už ji zase naštval. (ilustrační foto)
Už ji zase naštval. (ilustrační foto) | Foto: iStock

Praha - Pro operátory začínají od soboty 2. září platit přísnější podmínky ohledně změn a výpovědí zákaznických smluv. Účinnosti totiž nabývá část novely zákona o elektronických komunikacích, která například zkracuje výpovědní dobu u smluv na nejvýše 30 dnů.

Délka výpovědní doby nebyla dosud zákonem omezena a každý operátor si ji stanovoval ve smlouvě podle svého uvážení. Už dnes uplatňuje 30 dnů ve svých podmínkách ohledně výpovědí T-Mobile. Konkurenční O2 má šestitýdenní výpovědní lhůtu a Vodafone smlouvy vypovídá nejpozději na konci účtovacího období (nejčastěji jde o měsíc), které následuje po účtovacím období, v němž zákazník výpověď podal.

Nově tedy nesmí být výpovědní lhůta delší než 30 dnů, přičemž den podání výpovědi se nepočítá.

Mění se také způsob prodlužování smluv sjednaných na dobu určitou. "Doposud musel často ten, kdo neměl zájem o automatické prodloužení smlouvy na další období, sám aktivně a v přesně určeném období sdělit poskytovateli svůj nesouhlas s takzvanou autoprolongací," vysvětluje Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Nyní se tento princip obrací. "K automatickému prodloužení smlouvy na dobu určitou může dojít jen tehdy, pokud k tomu zákazník udělí svůj prokazatelný souhlas. Jinak smlouva přechází ve smlouvu na dobu neurčitou," dodává Drtina.

Pokud operátor jednostranně mění smlouvu, musí také informovat své klienty o všech změnách smlouvy spolu s poučením, že zákazník má právo s návrhem změny nesouhlasit a ke dni účinnosti změny smlouvu bez jakýchkoliv sankcí ukončit.

"Nesplnění takové povinnosti je přestupkem, za který lze udělit nově pokutu až do výše pěti procent čistého obratu přestupce dosaženého za poslední ukončené účetní období," upozorňuje Drtina na další opatření v novele, které umožňuje vyšší pokuty pro operátory.

Novela sice dává operátorům lhůtu šest měsíců, aby smluvní podmínky uvedli do souladu se zákonem, změny ale podle Českého telekomunikačního úřadu platí ihned. A to pro nové i stávající zákazníky. "Povinnost totiž plyne přímo ze zákona," dodal Drtina.

Úřad již u dřívější novely vyžadoval po operátorech, aby jednali podle nových zákonných podmínek, i když změny ještě nestačili "propsat" do svých obchodních podmínek. "Tento právní výklad potvrdil jako správný i Ústavní soud ČR," říká Drtina.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy