Praha - Na návštěvu takzvaných inspektorů práce se letos musejí připravit firmy v oblasti maloobchodu, ubytovacích a stravovacích služeb.
Mezi jejich prioritami jsou nově i kontroly v nepřetržitých provozech zdravotnické záchranné služby a nemocniční akutní péče. Kontroly se zaměří také na ochranu zaměstnanců při údržbě a opravách pozemních komunikací. Vyšší pravděpodobnost inspekce hrozí i čerpacím stanicím na zkapalněné uhlovodíkové plyny.
Vyplývá to z plánu Státního úřadu inspekce práce pro letošní rok, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici.
Kromě novinek se inspektoři zaměří i na některé oblasti shodné nebo podobné s loňskými. Patří mezi ně hlavně bezpečnost práce ve stavebnictví nebo dodržování bezpečnostních či pracovních předpisů v malých a středních podnicích obecně, především v zemědělství, lesnictví, zpracování dřeva a strojírenství.
Speciální kontroly čekají firmy, využívající zaměstnance dodávané agenturami práce, tedy typicky brigádníky a zahraniční dělníky. Mezi prioritami je také oblast dopravy, zejména pracovní režim řidičů s důrazem na přestávky mezi směnami. Kontroly se zaměří i na vnitropodnikovou dopravu, tedy provoz manipulačních vozíků a dalších dopravních prostředků. Vedle prevence závažných havárií zkontrolují inspektoři i dodržování předpisů při používání chemických látek na pracovištích.
Rámcový přehled plánovaných kontrol úřad netají. "Naším cílem není udělit co nejvíce pokut. Jde nám o prevenci - o to, aby firmy měly danou oblast v pořádku," vysvětluje šéf úřadu Rudolf Hahn. Samozřejmě už není předem známo, kdy a konkrétně do kterých firem inspektoři přijdou.
Přednostně však jde o podniky s nadprůměrnou úrazovostí nebo ty, kde už dříve kontroloři objevili závažné nedostatky. Vyšší pravděpodobnost návštěvy inspektorů je také ve firmách, kde od poslední kontroly uplynulo minimálně pět let, nebo u nově vzniklých společností.
Kromě celoročních priorit se úřad zaměřuje také na aktuální podněty zaměstnanců. Na jejich základě pak provádí mimořádné kontroly, které už se neřídí zmíněným plánem. "Jen v pracovně-právní oblasti dostáváme kolem pěti tisíc podnětů ročně, například ohledně pracovní doby, odměňování, smluv a podobně," upřesňuje Hahn.
Přiznává, že zdaleka ne všechny dokáže kvůli malému počtu inspektorů včas vyřídit. Vedle tohoto totiž úřad vyšetřuje také příčiny nehod včetně závažných pracovních úrazů.
Oblastní inspektoráty práce udělily v roce 2007 výrazně více pokut než dříve, meziročně jejich počet vzrostl z 810 na 2044. Celková výše pokut se zvýšila ze 17,7 milionu na více než 52,8 milionu korun. Počet kontrol ve firmách meziročně vzrostl o tři procenta na zhruba 16 500. Statistika za rok 2008 ještě není k dispozici.
Inspektoráty se zaměřují hlavně na bezpečnost práce a dodržování pracovně-právních předpisů. Kromě nich provádí kontroly ve firmách řada dalších institucí, například úřady práce, finanční úřady či Česká obchodní inspekce.