Firmy podle ČNB porušovaly zákon opakovaně. Informace o dotčených firmách jsou dostupné pouze v obchodním rejstříku, nemají vlastní internetové stránky a nezveřejňují ani další kontaktní informace.
Novela zákona zavedla od dubna 2019 například možnost storna nevýhodné směny do tří hodin od jejího provedení nebo zakázala uveřejňovat takzvané VIP kurzy.
Bankovní rada ČNB potvrdila rozhodnutí v rámci rozkladu, který firmy podaly, na svém zasedání 23. ledna. Pravomocné rozhodnutí nabylo právní moci 3. února. Firmy se mohou ještě obrátit na správní soud.
Za porušení povinností přitom dostaly pokuty od 350 000 korun do půl milionu korun již v minulosti.
U dvou směnáren společnosti Chivas Invest, v Dlouhé ulici a v ulici 28. října v Praze 1, provedla ČNB v loňském roce v několika různých dnech fiktivní směny. Zjistila, že například vyvěšené kurzovní lístky neobsahovaly informaci o právu zákazníka odstoupit od smlouvy a dalších několik pochybení. Kromě licence přijde tato firma také o 2 500 000 korun, které musí za porušení zákona zaplatit.
Podobně dopadla kontrola ve směnárnách společnosti Pemex change, a to ve vestibulu metra C Florenc a v ulici Bartolomějská na Praze 1. Firma musí uhradit pokutu ve výši tří milionů korun.
Také Exlusive Change, která má směnárnu v Karlově ulici v Praze 1, musí zaplatit pokutu ve výši dvou milionů korun.
Podrobný popis přestupků společností je popsán v rozhodnutích ČNB z října loňského roku, které je možné najít na webových stránkách banky a které nyní vstoupilo v platnost. Rozhodnutí ČNB je pravomocné.
Podle informací v obchodním rejstříku činí základní kapitál společnosti Chivas Invest 1000 korun. U firem Pemex change a Exclusive Change je 10 000 korun. Jednateli firem jsou ukrajinští občané. V případě Chivas Invest a Exclusive Change je to Ivan Bodak, u firmy Pemex change Mykola Bondar.
Od roku 2010 odebrala Česká národní banka licenci celkem 23 provozovatelům směnáren.
Nová pravidla pro směnárny
- Zakázáno je zobrazování dvou kurzovních lístků, kdy na jednom jsou skutečné kurzy, na druhém VIP kurzy při vyšší směně.
- Minulostí jsou i poplatky. Dříve některé směnárny lákaly na lepší kurz, ale účtovaly k němu vysoké poplatky za směnu. Nyní jsou poplatky zakázány, a to i v bance, mají být součástí kurzu.
- Zásadní novinkou je to, že lidé, kteří si půjdou vyměnit peníze, mají tři hodiny na rozmyšlení po transakci. Mají tak čas si to přepočítat a případně transakci reklamovat. Směnu lze zrušit jen v dané provozovně. Klient má nárok na odstoupení od smlouvy do hranice 1000 eur.
- Nové je i pořadí kurzů na lístku, má být přehlednější, aby klient věděl, kdo kupuje a kdo prodává. Uvádí se tedy "nakupujeme" a "prodáváme", v angličtině "we buy" a "we sell".
- Směnárna nebo banka musí vždy vydat doklad o transakci, na které bude jasně uvedeno, do kdy a jak může od transakce odstoupit.