Kouzlení s velikostí písma a problikáváním. Směnárny zkoušely v Praze opět nové triky

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
21. 12. 2019 12:25
Společnost Stella trade, která v Praze provozuje několik směnáren, dostala od České národní banky (ČNB) pokutu 300 000 korun. Špatně totiž informovala o nabízených kurzech.
Foto: Jakub Plíhal

Způsob informování o kurzech mohl podle ČNB zákazníky svádět k domněnce, že pro ně platí výhodnější podmínky směny. Tím firma porušila zákon o směnárenské činnosti.

Pobočky společnosti Stella trade v Řeznické, Jilské a Husitské ulici využívaly podle ČNB na přelomu let 2017 a 2018 ke zveřejnění údajů o kurzech obrazovky, na kterých byla vedle kurzovního lístku uvedena i výrazně výhodnější nabídka platná při výměně vyšších částek. Podle ČNB byly obě tabulky na monitoru umístěny tak, že zájemce o směnu mohl nabýt dojmu, že pro něj platí výhodnější kurz.

Zvýhodněná nabídka byla navíc graficky výraznější než řádný kurzovní lístek. "Výraznější podbarvení v kombinaci s velikostí informace o poplatku a jeho problikáváním odvádělo pozornost zákazníků od směnných kurzů uvedených na kurzovním lístku k výhodnější nabídce směnných kurzů," konstatuje ČNB.

Centrální banka proto koncem letošního května zahájila se společností Stella trade správní řízení a uložila jí pokutu 300 000 Kč. Firma také musí zaplatit 1000 korun jako náhradu nákladů na přestupkové řízení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy