Nemocnou ženu připravil o byt. Lichva není jen vysoký úrok

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 5. 2015 7:55
Za půjčených 60 tisíc korun žena ručila bytem v hodnotě 1,7 milionu korun. O ten také přišla, když se zpozdila se splácením.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Brno – Lichva není jen vysoký úrok. I proto české soudy každý rok vydají jen několik málo rozsudků za tento trestný čin. Dobře to ilustruje případ zástupce jedné z tisíce "úvěrových" společností s ručením omezeným, které se v Česku pohybují v takzvané šedé zóně.

Prodejce úvěrů společnosti EuroCash byl pravomocně odsouzen za lichvu, když s psychicky nemocnou ženou sjednal v roce 2007 smlouvu o půjčce ve výši 60 tisíc korun s úrokem 44,1 procenta.

Co je lichva

Lichva je upravena v § 218 trestního zákoníku. Tohoto trestného činu se dopustí ten, kdo „zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru“.

Za její prokázání hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let. Kdo se lichvy dopustí v době živelní pohromy nebo třeba války, případně získá-li tak prospěch přesahující pět milionů korun, může jít za mříže až na osm let.

Samotný úrok je vysoký, sám o sobě by ale na odsouzení za lichvu nestačil. K tomu vedly další okolnosti a podmínky, za nichž byl úvěr sjednán.

Hrubý nepoměr mezi tím, co poskytl prodejce a k čemu se žena zavázala, vznikl vedle vysokého úroku také nepřiměřenou zástavou. Za půjčených 60 tisíc korun žena ručila bytem v hodnotě 1,7 milionu korun. O ten také přišla, když se zpozdila se splácením.

"Poskytnutí půjčky s úrokem 44,1 procenta za rok nepochybně hrubý nepoměr vytváří, což odpovídá i dosavadní soudní praxi," uvádí soudce Vladimír Sládeček v usnesení Nejvyššího soudu z roku 2013.

"Nadto lichvářskou povahu má i smlouva o zajišťovacím převodu členských práv v bytovém družstvu, protože hodnota nemovitosti, jíž se smlouva týkala, značně (více než 28x) přesahovala výši peněžní částky zapůjčené obviněným," dodává Sládeček.

Obviněný byl nakonec odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání osmnácti měsíců s pětiletou podmínkou a k povinnosti vrátit poškozené ženě částku odpovídající hodnotě zastaveného bytu. Soudy mu také prokázaly, že cíleně zneužil při sjednávání půjčky ženiny "finanční tísně a rozumové slabosti".

Na námitky obžalovaného, že si nebyl vědom špatné situace své klientky, Nejvyšší soud operoval se znaleckým posudkem, který poškozenou popsal jako "osobu v kontaktu nejistou, submisivní, sugestibilní a manipulovatelnou, u níž neobvyklé a zátěžové situace vyvolávají stav, kdy není schopna se soustředit a porozumět obsahu".

V době podpisu smlouvy byla navíc žena podle soudu v psychické tísni, protože se nacházela v nezvyklé a nepříjemné finanční a z toho plynoucí i osobní situaci. Podle závěru znalkyně, se kterým se soud ztotožnil, muselo být tedy obviněnému zřejmé, "že jde o jedince jednoduchého, úzkostného, trpícím i úzkostí sociální, trémou a malou adaptabilitou".

Počet pravomocných rozsudků za trestný čin lichvy

Rok Počet rozsudků
2014 12
2013 6
2012 3
2011 6
2010 1

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy