Žena vylákala z lidí 11 milionů, soud jí potvrdil trest

ČTK ČTK
26. 5. 2015 12:08
Žena z věřitelů lákala peníze pod různými legendami, pak je využila na svůj nákladný život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Za milionové podvody si Zuzana Chrenčíková z Přerova definitivně odpyká devět let vězení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci.

Potvrdil tak loňský rozsudek olomouckého krajského soudu, proti kterému se Chrenčíková odvolala.

Žena věřitele připravila pod různými legendami o více než 11 milionů korun a dalších téměř pět milionů korun měla ještě přislíbeno, lidé však v těchto případech její podvody včas odhalili.

Za obdobné podvody byla už dříve odsouzena na 8,5 roku. Peníze musí poškozeným vrátit.

Hrozí až 10 let vězení

Obhájce Chrenčíkové Stanislav Sochor u Vrchního soudu v Olomouci neúspěšně požadoval, aby byl loňský rozsudek zrušen a případ vrácen zpět krajskému soudu, který podle něj správně nevyhodnotil všechny důkazy.

Chrenčíková při odchodu ze soudní síně novinářům řekla, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle senátu vrchního soudu je loňský verdikt krajského soudu v pořádku a trestná činnost Chrenčíkové byla správně kvalifikována. Ženě u soudu za podvody hrozil trest od pěti do deseti let.

Pokud by se odvolal státní zástupce, tak vrchní soud mohl v úterý trest uložit v rozmezí od 8,5 do 13,5 roku. Chrenčíková totiž trestnou činnost páchala dlouhou dobu a podvedla velký počet lidí.

Tvrdila, že pracuje v Lukoilu

Podle soudu žena v letech 2010 až 2012 připravila lidi o peníze nebo se o to pokusila ve 24 případech.

Chrenčíková předstírala, že lidem zhodnotí peníze, ty ale padly na její nákladný život. Žena se vydávala za osobu s právnickým vzděláním a nepravdivě tvrdila, že pracuje pro společnosti British Petroleum nebo Lukoil.

Třiapadesátiletá žena od lidí vylákala částky od 50 000 korun, poškození ji však svěřovali nakonec i milionové částky.

O peníze přišli lidé z Olomouce, Přerova, Prostějova a z Prahy. Jejími klienty byli podle policie vesměs movití, vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Poškozené dokázala přesvědčit svým charismatickým vystupováním. Chrenčíková tvrdila, že musí zaplatit clo za dovoz ropy, že obchoduje na londýnské burze, ale peníze chtěla i na plastiku pro zahraniční klientelu.

" V obchodech jsem se vyznala"

Chrenčíková se u soudu hájila tím, že se v obchodech s ropou vyznala. O peníze prý své věřitele nechtěla připravit.

Podle kriminalistů žena vedla nákladný život, měla několik pronájmů a vlastnila i několik luxusních aut jako BMW či Audi.

Vyhlášeno po ní bylo nakonec celostátní pátrání. Policie ji zadržela na silnici nedaleko Prostějova. Žena byla už souzena na Slovensku, stíhána byla i v Česku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 23 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy