Výbuch v Šenově: Pokus o pojistný podvod, jenž skončil smrtí

ČTK ČTK
14. 5. 2015 13:03
Dva muži, kteří zemřeli při výbuchu domu v Šenově, byli hledaní Chorvati. Pokoušeli se o pojistný podvod.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Ostrava - Oběťmi lednového výbuchu domu v Šenově u Nového Jičína na Novojičínsku jsou dva Chorvati, po kterých už nějakou dobu pátrala chorvatská policie.

Oba muži zemřeli podle dosavadních výsledků vyšetřování přímo při explozi. Kriminalisté obvinili třiapadesátiletého Chorvata, který vlastní zničené nemovitosti. "Je podezřelý, že ještě se dvěma pachateli, kteří jsou nyní mrtví, způsobil pojistný podvod. Navíc byl obviněn i z neposkytnutí pomoci," řekl Kužel.

Rozlehlá vila v Šenově u Nového Jičína explodovala 10. ledna

Majitel připojistil dům na 68 milionů

Obviněný podle něj loni na podzim přepojistil dům až na částku 63 milionů korun. Letos v lednu za ním přijeli dva krajané, kteří mu podle policie s plánem měli pomáhat.

Majitel nemovitosti byl v době exploze nedaleko domu a dva jeho komplicové byli ve sklepě v technické místnosti.

Policie neprozradila, co konkrétně v domě explodovalo. Hasiči po zásahu hovořili o tom, že se mohlo jednat o nahromaděný zemní plyn. Později se zase objevily spekulace, že v autě Chorvatů zaparkovaném nedaleko domu našli pyrotechnici trhavinu.

Nešťastná náhoda, nebo plán?

Zatím není jasné, co se v domě při přípravě výbuchu stalo. Pravděpodobně šlo o nešťastnou náhodu, kvůli které spolupachatelé zemřeli.

Další možností je, že se tak obviněný muž chtěl zbavit kompliců, potom by byl obviněn i z dvojnásobné vraždy. Obviněný muž, který není stíhán vazebně, krátce po explozi škodu nahlásil pojišťovně a požádal o hrazení způsobené škody.

Výbuch nemovitost značně poškodil, proto dlouho trvalo, než kriminalisté mohli místo začít prohledávat.

Policie hned od začátku pracovala s možností, že dvě nalezená těla jsou hledaných Chorvatů. "Musím zdůraznit výbornou spolupráci s chorvatskou stranou," řekl Kužel.

Chorvatské podsvětí

Chorvatský deník Jutarnji list už dříve naznačil, že mrtvými mohou být Branko Katušić zvaný Indián a Branko Mraković zvaný Djoli. Deník už před dvěma měsíci napsal, že zmizeli v oblasti kolem domu, který v lednu explodoval u Nového Jičína.

Oba prý společně odjeli ze Záhřebu do Česka v den výbuchu a jejich rodiny o několik dní později ohlásili jejich pohřešování.

Katušić a Mraković jsou podle listu známí a údajně i spolupracovníci Vinka Žuljoviče Klici, který byl minulou neděli zavražděn na předměstí chorvatské metropole.

Tento muž byl podle chorvatských médií spojován s kriminálním podsvětím a jeho aktivity údajně sahaly i do Česka. Byl rovněž vyšetřován kvůli podezření z účasti na válečných zločinech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy