Výbuch v Šenově: Pokus o pojistný podvod, jenž skončil smrtí

ČTK ČTK
14. 5. 2015 13:03
Dva muži, kteří zemřeli při výbuchu domu v Šenově, byli hledaní Chorvati. Pokoušeli se o pojistný podvod.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Ostrava - Oběťmi lednového výbuchu domu v Šenově u Nového Jičína na Novojičínsku jsou dva Chorvati, po kterých už nějakou dobu pátrala chorvatská policie.

Oba muži zemřeli podle dosavadních výsledků vyšetřování přímo při explozi. Kriminalisté obvinili třiapadesátiletého Chorvata, který vlastní zničené nemovitosti. "Je podezřelý, že ještě se dvěma pachateli, kteří jsou nyní mrtví, způsobil pojistný podvod. Navíc byl obviněn i z neposkytnutí pomoci," řekl Kužel.

Rozlehlá vila v Šenově u Nového Jičína explodovala 10. ledna

Majitel připojistil dům na 68 milionů

Obviněný podle něj loni na podzim přepojistil dům až na částku 63 milionů korun. Letos v lednu za ním přijeli dva krajané, kteří mu podle policie s plánem měli pomáhat.

Majitel nemovitosti byl v době exploze nedaleko domu a dva jeho komplicové byli ve sklepě v technické místnosti.

Policie neprozradila, co konkrétně v domě explodovalo. Hasiči po zásahu hovořili o tom, že se mohlo jednat o nahromaděný zemní plyn. Později se zase objevily spekulace, že v autě Chorvatů zaparkovaném nedaleko domu našli pyrotechnici trhavinu.

Nešťastná náhoda, nebo plán?

Zatím není jasné, co se v domě při přípravě výbuchu stalo. Pravděpodobně šlo o nešťastnou náhodu, kvůli které spolupachatelé zemřeli.

Další možností je, že se tak obviněný muž chtěl zbavit kompliců, potom by byl obviněn i z dvojnásobné vraždy. Obviněný muž, který není stíhán vazebně, krátce po explozi škodu nahlásil pojišťovně a požádal o hrazení způsobené škody.

Výbuch nemovitost značně poškodil, proto dlouho trvalo, než kriminalisté mohli místo začít prohledávat.

Policie hned od začátku pracovala s možností, že dvě nalezená těla jsou hledaných Chorvatů. "Musím zdůraznit výbornou spolupráci s chorvatskou stranou," řekl Kužel.

Chorvatské podsvětí

Chorvatský deník Jutarnji list už dříve naznačil, že mrtvými mohou být Branko Katušić zvaný Indián a Branko Mraković zvaný Djoli. Deník už před dvěma měsíci napsal, že zmizeli v oblasti kolem domu, který v lednu explodoval u Nového Jičína.

Oba prý společně odjeli ze Záhřebu do Česka v den výbuchu a jejich rodiny o několik dní později ohlásili jejich pohřešování.

Katušić a Mraković jsou podle listu známí a údajně i spolupracovníci Vinka Žuljoviče Klici, který byl minulou neděli zavražděn na předměstí chorvatské metropole.

Tento muž byl podle chorvatských médií spojován s kriminálním podsvětím a jeho aktivity údajně sahaly i do Česka. Byl rovněž vyšetřován kvůli podezření z účasti na válečných zločinech.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy