Stavební spoření: Podpora klesne, pak se zase zvýší

Petr Kučera Petr Kučera
30. 12. 2010 23:13
Škrty se dotknou i lidí, kteří zaplatili před jejich schválením
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: RK Sting

Praha - Státní podpora stavebního spoření za rok 2010 klesne, v příštím roce se pak pro některé klienty opět mírně zvýší. Tak štědrý jako dosud už ale stát nebude.

Maximální státní příspěvek za rok 2010, připisovaný v roce 2011, klesne na polovinu - ze současných 3000 na 1500 korun ročně, u starších smluv ze 4500 na 2250 korun ročně.

Stane se tak formou jednorázové srážkové daně ve výši 50 procent, kterou budou muset odvést stavební spořitelny.

Počínaje příspěvkem za rok 2011 pak dojde přímo ke snížení státního příspěvku, a to na maximálně 2000 korun ročně pro všechny smlouvy. 

U takzvaných starých smluv, uzavřených do roku 2003, tedy maximální podpora znovu klesne (z 2250 na 2000 korun), u novějších ale paradoxně vzroste o pětistovku proti roku 2010.

Skončí také daňové osvobození úroků. Už od roku 2011 se na ně bude vztahovat 15% daň z příjmu (stejně jako na úroky z ostatních vkladů v bankách)..

Retroaktivitu posoudí Ústavní soud

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce díky těmto škrtům ušetřit zhruba šest až osm miliard korun ročně ze státního rozpočtu. Jako alternativu chce nabídnout jiný konzervativní spořicí produkt - státní dluhopisy pro domácnosti.

Nová pravidla jsou sice účinná až od 1. ledna 2011, ale v praxi se dotknou nejen smluv uzavřených do tohoto data, ale také už zaplaceného příspěvku za rok 2010.

Definitivně jasno bude až po rozhodnutí Ústavního soudu, u něhož si stěžují poslanci ČSSD kvůli údajné retroaktivitě novely. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) však jde pouze o takzvanou nepravou retroaktivitu, která je přípustná (podrobněji jsme o problému psali v tomto článku).

Ministerstvo financí chce nyní připravit koncepčnější změnu zákona. Ve hře je zejména účelové omezení státního příspěvku pouze na bydlení. A také možnost, že by stavební spoření mohly nabízet i jiné finanční ústavy, nejen spořitelny. Tyto novinky mají být účinné až od roku 2012.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší stavební spoření i úvěr na bydlení teď najdete rychle a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu zaplatíte!
 

Právě se děje

před 48 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy