Zájem o stavební spoření neklesá, ukazuje statistika

Petr Kučera Petr Kučera
18. 11. 2010 13:27
I bez škrtů klesla státní podpora o více než miliardu oproti loňsku
ilustrační foto (Centrum Černošice)
ilustrační foto (Centrum Černošice) | Foto: Best of Realty

Praha - Zájem o stavební spoření v Česku zatím neklesá. Vyplývá to z nejnovější statistiky zveřejněné ministerstvem financí. Zatím však zahrnuje jen údaje ke konci třetího čtvrtletí.

Za letošní leden až září lidé uzavřeli zhruba 396 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je prakticky stejně jako za shodné období loňského roku. Cílová částka meziročně vzrostla o 13 tisíc na přibližně 315 tisíc korun.

Snížení státní podpory sice Parlament definitivně schválil až v listopadu, nicméně záměr a vůle nové vlády prosadit tyto škrty jsou známy přinejmenším od léta a hovořil o nich i předchozí ministr financí Eduard Janota.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší stavební spoření i úvěr na bydlení teď najdete rychle a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu zaplatíte!

Škrty - konkrétně snížení podpory na polovinu a konec daňového osvobození úroků - se dotknou všech smluv, nejen uzavřených až po 1. lednu 2011. Definitivně jasno ale bude až po rozhodnutí Ústavního soudu, u něhož si chtějí stěžovat přinejmenším zástupci ČSSD.

Většina lidí už nemá "starou" podporu

Od rekordního roku 2003 postupně ubývá počet smluv ve fázi spoření. K letošnímu září jich bylo 4,89 milionu, což je zhruba o 40 tisíc méně než ke konci loňského roku.

Díky tomu roste podíl smluv uzavřených po 1. lednu 2004, takzvaných nových, u nichž je maximální výše připsané státní podpory omezena 3000 korunami ročně, nikoliv 4500 korunami jako u smluv uzavřených před tímto datem.

Podíl těchto nových smluv na celkovém počtu dosáhl ke konci letošního září 56 procent.

Celková naspořená částka stále roste, letos se zatím zvýšila na 419,5 miliardy korun (z 415,2 miliardy ke konci loňského roku).

Státní podpora klesá sama od sebe

Statistika také potvrzuje, že celková výše státní podpory postupně klesá. Rekord zaznamenala podpora vyplacená v roce 2005, kdy dosáhla 16,086 miliardy korun. Vloni už to bylo jen 13,262 miliardy korun. Letos zatím (do konce září) stát vyplatil 11,208 miliardy korun, což je o 1,24 miliardy méně než ve stejném období loňského roku.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Spořitelny v tísni: Vyšší úrok, prémie a "bez poplatku"
O škrtech netušíme, tvrdí stavební spořitelny zájemcům
Škrty ve stavebním spoření: Kalousek neustoupil ani ČNB

Průměrná výše státní podpory za rok 2009 dosáhla 2776 korun, což je o 5,2 procenta méně než v roce 2008 (na rozdíl od předchozí statistiky jde o podporu přiznanou za tyto roky, nikoliv v nich vyplacenou).

Stále více úvěrů

Postupně stále roste počet úvěrů. Ke konci letošního září jich bylo 997 tisíc v celkovém objemu 286,7 miliardy korun.

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce činí 68,4 procenta. V roce 1999 to bylo 28,1 procenta, v roce 2004 jen 29,3 procenta, vloni pak už 64,4 procenta.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší stavební spoření i úvěr na bydlení teď najdete rychle a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu zaplatíte!
 

Právě se děje

před 29 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy