reklama
 
 

Kalousek si od vás půjčí 10 miliard. Aby vás vychoval

2. 12. 2010 16:20
Stát vydá dluhopisy pro občany, minimální investice činí 1000 korun

(16:20 - doplněno o reakce analytiků na konci zprávy)

Praha - Ministerstvo financí v příštím roce plánuje vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun.

Minimální objem jedné objednávky bude 1000 korun. Dluhopisy budou moci nabízet banky a později i další finanční zprostředkovatelé.

"Očekáváme, že první pilotní emisi nabídneme nejpozději ve třetím čtvrtletí roku 2011. V prvním pololetí se budeme snažit o výraznou propagaci a vysvětlování veřejnosti," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo vydá dvě emise dluhopisů: krátkodobé s délkou splatnosti 1-2 roky a dlouhodobější s délkou splatnosti 5-6 let. Úročení těch krátkodobých bude stanoveno na základě diskontní sazby. U dluhopisů se splatností pět až šest let bude vyhlašována fixní nebo variabilní úroková sazba. Konkrétní čísla vzejdou ze situace na trhu těsně až před vydáním.

Hlídejte si, co dělá vláda

Záměr nabídnout spořicí dluhopisy domácnostem není podle ministra způsoben nezájmem o dosavadní státní dluhopisy. "Nejde o to, že bychom zoufale hledali nějaké nové věřitele. Naše pozice na trhu je velmi dobrá," říká Kalousek.

Hlavním cílem je podle ministerstva "posíliit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů".

"I kdyby v televizi každý den mluvilo deset Kalousků a deset Nečasů o nezbytnosti fiskální zodpovědnosti, nebude to mít takový dopad, jako když významná část domácností bude mít část svých celoživotních úspor uloženo ve státních dluhopisech," vysvětluje Kalousek.

Lidé si pak podle něj dají dobrý pozor, jestli vláda hospodaří tak, aby nebyly znehodnoceny třeba populistickým přístupem směřujícím k nekontrolovanému růstu státního dluhu.

Domácnosti a drobní investoři dosud drží 1,2 procenta z celkového státního dluhu České republiky (korunových státních dluhopisů), což je výrazně méně než v řadě jiných vyspělých zemích, například Kanadě, Německu, Rakousku, USA, Švédsku, Maďarsku či Polsku.

Jedním z cílů chystané emise je také možnost konzervativní, ale v zásadě zajištěné investice pro všechny, kdo si budou muset spořit na důchod v penzijních fondech. Menší riziko této investice bude samozřejmě kompenzováno nižším výnosem.

Za korunu, ale nejmíň tisícovku

Nominální hodnota bude jedna koruna. "Zejména proto, abychom v případě té dlouhodobější emise umožnili investorům, aby buď každý rok dostali úroky "cash na dřevo", nebo aby příslušný úrok si nechali automaticky překlopit do dalších (nových) dluhopisů a tím maximalizovali konečný výnos," uvedl ministr.

Minimální objednávka bude 1000 korun. Horní hranice nebude omezena, i když se o tom původně uvažovalo, aby všechny dluhopisy neskoupili velcí investoři.

Krátkodobou emisi nebude možné odprodat před dobou splatnosti. U dlouhodobé to možné bude, ovšem za cenu nějaké újmy na úrokové míře.

Ministr neuvažuje o neomezené převoditelnosti dluhopisů na třetí osobu, ani o daňovém zvýhodnění. Z výnosů se tedy bude platit standardní 15% daň z příjmů.

Nejdříve přes banky

Při prodeji dluhopisů chce ministerstvo v maximální míře využít účastníků Centrálního depozitáře cenných papírů. Cílem je co nejširší distribuce a co nejsnazší dostupnost.

"Pilotní emisi budeme distribuovat výlučně prostřednictvím bank. Bude-li dostatečný zájem, a já pevně doufám, že bude vyprodána, pak distribuci v roce 2012 rozšíříme jak prostřednictvím burzy (přes makléře), tak o systém CzechPointů," dodává Kalousek. Ministerstvo zváží také možnosti elektronické distribuce.

Rozhodující bude úroková sazba

Analytici reagují prakticky stejně jako už před rokem a půl, kdy Kalousek o projektu hovořil poprvé: Rozhodující pro zájem veřejnosti a výhodnost dluhopisů bude hlavně úroková sazba

"Verdikt nad výhodností těchto dluhopisů půjde vynést, až budou známy konkrétní podmínky emise. Výnos by měl odpovídat tržním sazbám. Otázka je, jestli tam nebude třeba nějaký skrytý háček," říká Aleš Tůma z poradenské společnosti Partners.

Podle Kalouska by krátkodobé dluhopisy měly být konkurenceschopné se spořicími účty bank. Sazby dlouhodobých dluhopisů by měly být ještě výhodnější. Konkrétní číslo Kalousek neřekl, nicméně nejlepší sazby spořicích účtů bank se nyní pohybují kolem 2,5 procenta ročně, většina bank ale nabízí méně než dvě procenta.

Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad teď najdete rychle
a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

"Dnešní úrokové sazby na trhu jsou velmi nízko a ačkoliv se postupně čeká jejich růst, zřejmě nebude dramatický. V takovém případě bude tedy záležet v uvozovkách na každé desetině, kterou dokáže stát na úroku nabídnout," zdůrazňuje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Přijde defenestrace?

Tůma se pozastavuje nad Kalouskovým prohlášením, že když budou mít lidé dluhopisy, budou si prý dávat veliký pozor, jestli stát dobře hospodaří. "Myslím, že sám Kalousek velmi dobře ví, že to není příliš reálné. I když představa rozzlobených držitelů dluhopisů defenestrujících ministra financí je docela zajímavá," říká Tůma.

Skeptický ke zveřejněným argumentům je také hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Dluhopisy pro domácnosti mají posloužit ministerstvu financí jako způsob, jak rozšířit způsoby financování státního dluhu a nespoléhat tolik na finanční trhy, které neodpouští příliš mnoho chyb. Všechny ostatní argumenty jsou jen zástěrkou tohoto skutečného motivu," domnívá se.

autor: Petr Kučera | 2. 12. 2010 16:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama