Nová jednička mezi spořicími účty. mBank to zkouší jinak

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 5. 2014 10:15
Bezkonkurenčně nejvyšší úrok na trhu je podmíněn aktivním využíváním platební karty. Peníze se na účet převádějí obtížněji.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha – Spořicí účet s bezkonkurenčně nejvyšší úrokovou sazbou na tuzemském trhu nabízí od května mBank. Sazbu tři procenta ale klienti nezískají jednoduše. Novinku nazvanou mSpoření využije jen ten, kdo používá platební kartu mBank nebo její běžný účet.

Spořicí účet tak tentokrát není určen pro lidi, kteří mají "volné" desítky tisíc korun. Na konto totiž nelze peníze jednoduše vložit ani převést.

Peníze na mSpoření se připisují jen v momentě, kdy dojde k transakci. Tou se rozumí platba debetní či kreditní kartou, výběr z bankomatu nebo uskutečnění odchozí platby z běžného (základního) účtu v mBank - s výjimkou platby z trvalého příkazu, SIPO či převodu mezi vlastními účty.

Tři možnosti "vkladu"

Zájemce si může předem vybrat ze tří způsobů pro "vklad" peněz na spořicí účet.

Prvním je zaokrouhlování transakcí na celé stokoruny nahoru. Když například klient zaplatí v obchodě za samotný nákup 148 korun, banka mu z jeho účtu strhne dalších 52 korun, které převede právě na spořicí účet. Pokud je samotná transakce "kulatým" násobkem sta (třeba 300 nebo 1500 korun), připíše se na mSpoření 50 korun.

Druhou možností je zvolit si předem procento z transakce – konkrétně, že se k platbě připočte částka ve výši jednoho až deseti procent, určená právě na spoření.

Třetí variantou je pak napevno určit, že za každou transakci bude na mSpoření odvedeno deset až padesát korun.

Počítají se přitom jen transakce převyšující 100 korun. Nelze tedy využít trik se zaokrouhlením platby ve výši pouhé jedné koruny, k níž by se přidalo dalších 99 korun na spoření.

Pro jistotu ještě výslovně zdůrazníme, že ani u jedné ze tří variant nemíří na mSpoření ani peníze banky jako dar klientovi, ani část peněz zaplacených klientem za samotný nákup či jinou transakci. Vždy jde o peníze z klientova běžného účtu a nad samotnou hodnotu transakce.

Více z poplatků a více aktivních klientů

Po úvodním nastavení pracuje mechanismus spoření automaticky, zvolený způsob lze měnit v internetovém bankovnictví. Počet plateb v měsíci, k nimž se přidávají peníze na mSpoření, není omezený.

Vedení spořicího účtu je zdarma, bez poplatku je i jedna odchozí platba ze spořicího účtu měsíčně - každá další už ale přijde na 19 korun. Peníze jsou kdykoli k dispozici, není tedy stanovena žádná výpovědní lhůta.

Tříprocentní úrok nabízí mBank jen na vklady do 300 tisíc korun. Kdo by tuto sumu překročil, bude penalizován propadem sazby na 0,4 procenta na celý vklad.

Vedle zviditelnění díky nadstandardně vysoké sazbě si mBank od novinky slibuje také vyšší příjem z poplatků, které inkasuje, když její klienti platí kartou. A také, že stoupne počet klientů, kteří mBank využívají jako svou hlavní banku.

„Předpokládáme, že platby kartou vzrostou v první řadě u zákazníků, kteří dosud svou kartu od mBank prakticky nepoužívali. U ostatních zákazníků je potenciál růstu do 20 procent,“ říká mluvčí Ivana Vejvodová.

mBank nabízí stejný spořicí produkt už od roku 2012 v domovském Polsku. Tento typ spoření tam využívá desetina klientů.

Jak dlouho bude mBank držet tříprocentní sazbu? „Dokud bude optimálně podporovat naše zákazníky ve třech hlavních ohledech: pohodlné užívání karet všude, kde to dává smysl, používání internetového bankovnictví ke všem platbám a pravidelné spoření, které nebolí,“ odpovídá Vejvodová bez bližších podrobností.

Nejvyšší sazby u "klasických" spořicích účtů

Podobný mechanismus, kdy jsou platby propojeny se spořicím účtem, v Česku žádná jiná banka nenabízí.

U klasických spořicích účtů bez výpovědní lhůty se nyní úrokové sazby pohybují hluboko pod dvěma procenty, kam postupně spadly kvůli vývoji na trhu.

Následující tabulka ukazuje roční výnos při úložce 100 tisíc korun na jeden rok.

Nejlepší spořicí účty (nově založené) při vkladu 100 tisíc korun

Banka/Záložna Roční úroková sazba Naspořeno po roce (po zdanění) Zvláštní podmínka
1. Moravský peněžní ústav 1,7 % 101 455 Kč Základní sazba je 1,2 %, úrokový bonus 0,5 % dostane ten, kdo během půl roku neuskuteční odchozí platbu z účtu. Úrok 1,7 % je garantován právě na půl roku.
2. Sberbank 1,63 % 101 393 Kč Odchozí platba je za 18 korun, sazba 1,63 % se vztahuje jen na vklady do 150 tisíc korun, části vkladu nad tuto hranici jsou úročeny sazbou 0,63 %.
3. Zuno Bank 1,5 % 101 282 Kč Úrok je připsán jen za měsíce, ve kterých z účtu neodejde platba. Sazba 1,5 % platí na vklady do 300 tisíc, části vkladu nad tuto hranici jsou úročeny sazbou 0,9 %.
4. Air Bank 1,3 % 101 111 Kč Sazba 1,3 % platí na vklady do 250 tisíc, části vkladu nad tuto hranici jsou úročeny sazbou 0,5 %.
5. Equa bank 1,2 % 101 025 Kč Odchozí platba je za 9 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy