Sberbank

Soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank

Městský soud v Praze v pátek zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Rozhodnutí soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku. "Soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u zdejšího soudu přihlášku své pohledávky ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úpadku," stojí v rozhodnutí.

Peníze měly u Sberbank uložené i některé samosprávy. Město Jihlava tento měsíc uvedlo, že má u banky od konce února zablokovaných 154 milionů korun včetně úroků a že chystá přihlášku pohledávky.

Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala Sberbank CZ bankovní licenci. Městský soud v Praze poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence banky, která má vazby na Rusko, zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK

Česká národní banka odebrala bankovní licenci Sberbank CZ

Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ. Centrální banka o tom informovala na webu. Kroky k odnětí licence banky, která je navázána na Rusko, zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

O odnětí bankovní licence Sberbank CZ rozhodla ČNB 14. dubna. Pátek byl posledním dnem lhůty, kdy mohla Sberbank proti tomuto rozhodnutí podat rozklad. Banka tak neučinila.

ČNB nyní podá k soudu návrh na jmenování likvidátora. Soud musí o jmenování likvidátora na návrh ČNB rozhodnout do 24 hodin.

Zdroj: ČTK

Sberbank CZ nepodala rozklad proti rozhodnutí o odnětí licence, míří k likvidaci

Sberbank CZ nepodá rozklad proti rozhodnutí České národní banky o odnětí licence, míří tak k likvidaci. Učinila to i přes výhrady k věcné správnosti rozhodnutí ČNB a přesvědčení, že současnou bezprecedentní situaci bylo možné řešit jinými vhodnými způsoby, řekl dnes ČTK ředitel komunikace banky Jan Hainz. Kroky k odnětí licence Sberbank CZ, která je navázána na Rusko, zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu

Důvodem nepodání rozkladu je podle Hainze přesvědčení, že za daných okolností jde o nejlepší řešení pro všechny její věřitele a klienty, veřejný zájem i stabilitu českého finančního trhu. "Vedení Sberbank CZ je přesvědčeno, že nepodání rozkladu zabrání dalšímu prodlužování stávajícího mimořádného stavu Sberbank CZ a dalšímu prohloubení negativních dopadů sankcí na činnost banky," uvedl.

ČNB rozhodla o odnětí bankovní licence Sberbank CZ 14. dubna. Pátek byl posledním dnem lhůty, kdy mohla Sberbank proti tomuto rozhodnutí podat rozklad. Sberbank CZ očekává, že ČNB nyní co nejrychleji učiní veškeré nezbytné kroky k uspokojení věřitelů banky počínaje nominací likvidátora banky. Sberbank CZ je i nadále připravena úzce kooperovat s ČNB za účelem co nejrychlejšího vypořádání majetku banky a vyrovnání dluhů věřitelům, dodal Hainz.

Vysočina vyjednává úvěry na dvě miliardy, úspory má blokované u Sberbank

Kraj Vysočina jedná s bankami o otevření kontokorentních úvěrů, z nichž by mohl v případě potřeby vybrat až dvě miliardy korun. V úterý to řekl náměstek hejtmana Miroslav Houška (KDU-ČSL). Peníze bude kraj potřebovat na financování dotovaných projektů. Ve Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, má blokovaných přibližně 2,4 miliardy korun.

Kraj podle náměstka jedná se dvěma bankami o otevření dvou kontokorentních úvěrů, z nichž každý by měl být až do jedné miliardy korun. "Na to jsme v bankovních ústavech dali avízo a bankovní ústavy jsou s námi ochotny v těchto objemech financí komunikovat," řekl Houška. Podle něj se zatím nedá říci, kdy by se kraj mohl dostat ke svým penězům ve Sberbank.

Česká národní banka odebrala Sberbank CZ minulý týden licenci. Rozhodnutí zatím není

Zdroj: ČTK

Garanční systém začíná vyplácet institucionální klienty Sberbank CZ

Garanční systém finančního trhu zahájil výplatu náhrad vkladů institucionálním klientům banky Sberbank CZ. Mezi takzvané institucionálními klienty jsou třeba poskytovatelé platebních služeb nebo exekutoři. Peníze si budou moci vybrat prostřednictvím poboček Komerční banky. Garanční systém to oznámil ve čtvrtek. Česká národní banka odebrala Sberbank CZ, která je napojená na ruskou Sberbank, licenci. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné, banka proti němu může podat rozklad.

Institucionálními klienty jsou platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, obchodníci s cennými papíry či soudní exekutoři, na jejichž účtech jsou uloženy peníze pro věřitele. Aktuálně se jedná o 17 exekutorských úřadů, které vedly účty pro více než 17 700 klientů.

Garanční systém bude institucionálním klientům vyplácet náhradu vkladů každého jejich zákazníka, jehož peníze byly evidovány k 28. únoru na účtu institucionálního klienta vedeného u Sberbank, maximálně však do limitu 2 499 500 korun na jednoho zákazníka. Fyzickým osobám vyplácí systém peníze od března. Ze zákona je pojištěn vklad do 100 tisíc eur. Klienti s většími úložkami musí čekat na vypořádání likvidace. Peníze měly ve Sberbank i některé kraje a obce. Například Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Stanjura chce pomoc obcím s účty u Sberbank řešit individuálně. Nabízí vyplacení příspěvku

Ministerstvo financí bude s obcemi, které měly peníze u Sberbank a nemohou se k nim nyní dostat, jednat individuálně. Zároveň ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nabídl poškozeným obcím, že by jim stát v květnu mohl vyplatit příspěvek na výkon státní správy za celý rok dopředu. Do řešení pomoci se zřejmě zapojí také Národní rozvojová banka. Po setkání s předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem o tom ve čtvrtek informoval Stanjura.

Ze schváleného rozpočtu na letošní rok vyplývá, že celkem všechny obce mají letos nárok na příspěvek na výkon státní správy 10,2 miliardy korun. Částka je bez Prahy. Stanjura dodal, že by taková operace nezatížila dodatečnými výdaji státní rozpočet, jen by se fakticky změnilo načasování výplaty peněz. Podle Lukla se drtivá většina obcí dokáže s problémy kolem účtů vypořádat. Prioritou při pomoci státu bude podle něj především financování neodkladných investic. 

Stanjura připomněl, že problém s uzavřením Sberbank zkomplikoval situaci zhruba 180 obcím a pěti krajům, které se tak nemohou dostat ke zhruba pěti miliardám korun na účtech banky. Sberbank CZ má vazby na Rusko a zavřela své pobočky. Česká národní banka zahájila 28. února kroky k tomu, aby jí odebrala licenci. Garanční systém začal prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům - fyzickým osobám Sberbank 9. března. Celkem jde o zhruba 106 tisíc klientů a 24,2 miliardy korun. Většinu již vyplatil.

Zdroj: ČTK

Garanční systém zatím nevyplatí peníze institucionálním klientům Sberbank

Garanční systém finančního trhu dnes nezahájí výplatu náhrad pohledávek z vkladů institucionálním klientům Sberbank CZ. Důvodem je to, že mu Sberbank nedodala nezbytné podklady. Garanční systém o tom informoval v pondělí. Česká národní banka již 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence Sberbank, která má vazby na Rusko.

O této skutečnosti Garanční systém také informoval Českou národní banku. Dotčeným institucionálním klientům se za způsobené komplikace omluvil. Garanční systém zároveň ubezpečil institucionální klienty, že jejich nárok pro výplatu náhrad pohledávek z vkladů nezaniká. Náhrady pohledávek z vkladů jim budou vyplaceny po dodání podkladů ze strany Sberbank a jejich zpracování Garančním systémem.

"Jde o minoritní podíl institucionálních institucí, kde je sama Sberbank závislá na jejich součinnosti, a dosud potřebné podklady neobdržela," sdělilo v pondělí vedení Sberbank. Banka uvedla, že se snaží o co nejrychlejší dořešení záležitosti. "Konkrétně jde o jednu platební instituci a asi 7000 úschoven, kde čekáme na dodání podkladů. Ostatní podklady byly dodány," dodala Sberbank.

Garanční systém začal prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům - fyzickým osobám Sberbank 9. března. Celkem jde o 24,2 miliardy korun. Většinu již vyplatil. Garanční systém vyplácí 100 procent vkladů klientů, maximálně však do základního limitu 2 499 500 korun na jednoho vkladatele. Náhrady se klientům Sberbank budou vyplácet po dobu tří let od zahájení výplaty.

Zdroj: ČTK

Dvojice mužů okradla klienta Sberbank poté, co si vybral peníze

Dvojice mužů dnes v Praze okradla seniora, který si vybral větší obnos peněz jako klient Sberbank CZ z pobočky Komerční banky. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Muži si podle ní důchodce vyhlédli, jeden z nich ho postříkal barvou a druhý mu nabídl pomoc s očištěním. Následně mu odcizili tašku s penězi. Policie podezřelé dopadla, hrozí jim až pětileté vězení.

Ke krádeži došlo dnes ráno v Platnéřské ulici v centru Prahy. "Jednaosmdesátiletý muž si šel do banky na Václavském náměstí vybrat větší hotovost, kde si ho z největší pravděpodobností vyhlídla dvojce mužů," popsala Siřišťová. Dvojice cizinců sledovala právě až do Platnéřské ulice. Jede z podezřelých pak muže postříkal barvou a druhý mu nabídl pomoc. Zatímco byl muž rozptýlen, ukradli mu tašku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat