Inflace rychle roste, nyní je na 3,4 procenta. To je na českou ekonomiku celkem vysoké číslo, které znehodnocuje peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech. Úroky v bankách jsou navíc maximálně u jednoho procenta. Zeptali jsme se proto odborníků, do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly.
Co si ujasnit před investicí
Investice je nutné na rozdíl od vkladu na spořicí účet dobře rozmyslet. Je třeba si ujasnit:
- Zda mám odloženou zmíněnou rezervu pro nenadálé výdaje ve výši zhruba šesti měsíčních příjmů nebo alespoň šesti měsíčních výdajů. Pokud ne, je třeba takovou sumu nechat ležet právě na spořicím účtu a investovat až zbytek volných peněz.
- Že přístup k penězům je u investic komplikovanější a někdy je třeba počítat s výplatou do několika dnů i týdnů, u alternativních investic ještě déle.
- Jaký horizont chci zvolit, tedy jak dlouhou dobu budu ochotný prostředky postrádat - platí čím delší, tím lepší - ideálně deset let.
- Jsem odvážný investor? Ustojím emocionálně případný pokles hodnoty investic, které se v čase můžou objevit? Zvládnu strach a peníze dřív nevyberu?
Odvrácená tvář snadného investování. Mladí lidé se zbavují úspor opilí či rozrušení
Pokud se člověk rozhodne pro cestu do světa investic, je třeba si k tomu nastudovat informace a udělat si alespoň základní představu, jak fungují. Ideální je se obrátit na prověřeného investičního odborníka.
Investovat lze do tradičních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy, nebo do alternativních, například do zlata či umění, vína, starých aut, kryptoměn nebo digitálních tokenů.